Profile
Blog
Photos
Videos
No hurry in Africa!! Jeg er saa smaat ved at vaenne mig til at ALTING gaar meget langsommere hernede, og at tiden ikke er noget man tager specielt alvorligt :) Det er svaert at beskrive hvad der er sket siden sidste blokindlaeg, fordi jeg har oplevet saa meget, at det ikke er til at saette ord paa. Men de sidste par uger er i hverdagen gaaet med det frivillige arbejde, som siden sidst er blevet meget bedre. Boernene i vores Nursery school, er simpelthen saa dejlige, og vil virkelig komme til at savne dem naar vi rejser videre til Zanzibar.
Forrige weekend vendte vi til Ruaha Nationalpark, som laa en 12 timers lang koeretur vaek. Her skulle vi paa safari i 3 dage, og det er noget af det vildeste jeg har proevet. Vi saa alle taenkelige dyr, og kom saa taet paa loever at man kunne roere dem hvis man stak handen ud af vinduet. Vi koerte rundt i 3 jeeps, hvor taget kunne tages af, saa man kunne staa op inde i bilen eller sidde paa taget - saa vi kunne rigtig faa spottet en masse dyr! Safarien boed ogsaa paa uhyggelige oplevelser, da vi har ved at blive vaeltet i jeepen af en flok sure elefanter, som ville beskytte deres elefantunger - skal lige love for at mit hjerte hamrede paa fuld droen, men vores driver Ben havde heldigvis styr paa situationen :) Om natten blev vi inlogeret i det vildeste luksus!! Vi skulle bo 2 og 2 i store hytter, som laa lige ned til en lille flod hvor der baade levede flodheste og krokodiller. Men det bedste af det hele, var at det var muligt at tage et VARMT og LANGT bad, med tryk paa bruseren :D Det var saa skoent, men ogsaa super tiltraengt efter en dag med 8 timers safari! Det skal lige siges, at jeg aldrig har vaeret saa stoevet og beskidt foer! Om aftenen, var der kaempe buffet, hvilket vi kun havde turde droemme om - og saa blev det hele serveret for os. Natten i hytterne var dog en smule skraemmende, da lyset slukkede kl. 22.30, og vi derinden skulle have naaet at slaa alle taenkelige kryb ihjel, vha. en daase insektspray og en vandflaske, for derefter at kunne hoere flodhestene grynte lige uden for hytten :D Men det var en vild oplevelse, som jeg aldrig ville have vaeret foruden.
Igaar, fredag, skulle vi for foerste gang i byen i Dar es Salaam. Saa efter vores eftermiddagsprojekt, gik vi ellers alle igang med den helt store make-over :D Det var helt maerkeligt, at vaere saa "fin" naar man i saa lang tid har gaet og vaeret saa afslappet med alt. Men hele outfittet blev spoleret lidt af, at vi enten skulle danse rundt i slippers eller vandresandaler :P Men det var en super sjov bytur, og sjovt at opleve hvordan afrikanere fester og danser :D Vi kom foerste hjem kl. 05, og skulle op igen kl. 09, fordi vi skulle paa byvandring i Bagamoyo, hvilket var en haard tur for de fleste :) Under turen besoegte vi en krokodille-farm, hvor jeg fik lov til at holde en lille krokodille!
Jeg oplever en masse, men savner jer derhjemme rigtig meget. Jeg haaber at i har det godt, sender en masse varme tanker hjem til jer fra det varme Afrika.
- comments
Lise Winding Hold da op, hvor I oplever meget. Afrika, safari og Australien, jeg kan slet ikke følge med. Dejligt I er indlogeret lidt bedre nu. Kærlig hilsen til jer begge. Lise