Profile
Blog
Photos
Videos
Denne uge startede med at vi i tirsdags koerte den 3 timer lange tur fra Lushoto til Mlalo i pickup trucks. Det gav god mulighed for at nyde bjerglandskabet, som er utrolig flot og frodigt. Vi besoegte en af vores afrikanske guiders familie, som var meget gaestfrie og boed paa diverse godter.
Efter vores foerste overnatning i telt, hvor det regnede hele natten, skulle vi paa vores foerste trek fra Mlalo til Sunga og Shagaya Forets Reserve. En ca. 25km lang tur, gennem meget varieret bjergterraen, der tog 7 timer, kom vi lidt traette til vores camp i skoven, med en lille baek og baade mange interesserede mennesker og dyr.
Dagen efter flygtede vi fra skovens kaempemyrer til Mtaes. Det var en lettere trekking, da den var kortere og terraenet var mere fremkommeligt. Her besoegte vi vores anden afrikanske guides familie, som lavede noget dejligt mad til os.
Vores sidste trek i denne omgang gik til Rangwi, hvor vi boede paa et katolsk nonnekloster. Her noed vi de fanstiske afslappende omgivelser, fik vasket toej og deltog i et par lidt anderledes gudstjennester med trommespil, dans og en masse sang.
Soendag tog vi tilbage til Lushoto, hvor hotelstandarden pludselig havde hoejere stutus, end da vi var der sidst. Efter frokost var vi ude ved et munkekloster, som havde vinproduktion, dyrkede mecademianoedder og kaffe.
Noget af det foerste man laerer, naar man kommer til Afrika er, at der er noget der hedder afrikansk tid. Det betyder at alt man faar at vide skal tages med et gran salt. Det betoed i gaar at den 7 timer lange bustur vi skulle paa fra Lushoto til Arusha i stedet tog 9 timer. Bussen var en meget lokal, meget overfyldt bus, hvor bagagen blev spaendt paa taget og de mange staaende passagerer i midtergangen maatte saette sig ned for ikke at blive set af politiet. Turen var dog det hele vaerd, for da vi naede frem kom vi til et "luksushotel'', med stroem, spejle og skabe paa vaerelserne og et rigtigt toilet og bruser paa gangen, hvor vi for foerste gang fik et varmt bad.
I dag har vi nydt Arusha, som er meget praeget af at vaere en turristby, hvilket betyder at der er flere hvide og at maden for foerste gang minder om noget man kan finde i Danmark.
- comments
Lene Kære Sanne og Gitte. Jeg blev rigtig glad for at høre fra Jer. Det lyder spændende. Jeg har været inde for at læse lidt mere om Tanzania. Utroligt interesant land. Sanne, du kan tro jeg skal hilse alle sammen. Vi tænker tit på dig, og Jeres utrolige tur. Hvornår går turen videre? Kan I forsat have en rigtig god tur og nyd den i fulde drag. Tusind knus Lene
Birthe Nygaard Hej Kære Gitte og Sanne, Hvor er det dejligt at læse om jeres tur, det lyder, som om i får nogle rigtig gode oplever , det er også dejligt at se nogle billerder af jer.Ha det nu rigtig godt,Mange gode tanker og knus hjemmefra Danmark ,hvor der stadig er sne og ca. 10-15 g. frost så nyd varmen. Mor Birthe :-) Vi har det alle godt :-)
Rita Hej Sanne og Gitte! Dejligt at høre nyt fra jer - Jeg har lige haft ringet til Varde i dag for at høre om de havde en ny melding fra det store udland. Din far var telefonpasser, men havde ikke hørt nyt, men jeg skulle jo bare have tjekket jeres blog inden jeg ringede, men nu hørte jeg lidt fra Vestjylland. Fortsat god rejse. Knus Rita
Bodil Hej Sanne og Gitte Hvor er det spændende at følge med på sidelinjen af jeres drømmerejse. Dejligt hver gang vi hører nyt fra jer.Hver dag lyder som fantastisk oplevelse. Ganske snart -- tror jeg-- kan vi også herhjemme se billeder fra jer. Har netop talt med Gittes mor. Hav det rigtig godt begge to. kærlig hilsen far Torben og mor Bodil
Lene G.S Kære Sanne og Gitte, Det lyder som om I får en masse spændende oplevelser med Jer i bagagen, mens sneen fortsat daler her i Danmark og vi pakker os ind i vintertøj for at holde varmen. Jeg er især misundelig på de trekkingture, I har været på - det lyder vildt fedt :-) Sender en masse knus og tanker herhjemme fra - og husk at passe godt på hinanden