Profile
Blog
Photos
Videos
Det uopnåelige i min guidekarriere er sket her til aften: En norsk gæst troede saksusme jeg var svensker/ svensk guide. Jeg måtte simpelthen le!!!
Men selvom det var alt for morsomt og nærmest en joke i mine øjne, jamen så var det faktisk ret vildt/fedt at få af vide. Da jeg kom til Sardinien og fandt ud af at min chef var svensk, jeg havde 2 svenske kollegaer og størstedelen er svenske, så tænkte jeg "HOLY f***". Glemmer aldrig den første aften hvor vi var hele teamet samlet og min svenske chef Jimmy fortalte lidt generelt om hvad der kom til at ske, ja der måtte Pia "oversætte" halvdelen af det, hehe. Her fra er jeg gået til at blive anset som værende en svensk guide, hehe.
Men jeg må så også sige at hold op hvor kan man ikke komme uden om det svenske. De er jo alle vegne, haha. Så alle udflugter, transfer til og fra lufthavn, ja næsten alt er på svensk.
Men det går vældig BRA :D
Mor og jeg har haft en super aften - jeg havde vores udflugt 'Sardisk aften' hvor vi skal ud til en agriturismo ( gammel, hyggelig og så fin bondegård) hvor maden er i højsædet hele aftenen og den står bare på de lækreste sardiske specialiteter og det kan folk godt lide - OGSÅ vinen, hehe.
Men der var bare den bedste stemning, folk var glade - ja, også er jeg glad :)
Godnat herfra og rigtig god weekend.
PS. vi har hedebølge. Idag var det den varmeste dag jeg har oplevet i den tid jeg har været her. Gode 39 grader i skyggen, puhaaa ;) vi klager ikke, hehe
- comments


