Profile
Blog
Photos
Videos
Hej Alle
Saa er vi landet i Guatemala.
Vi ankom i gaar (soendag) lokaltid kl. 19 om aftenen hernede og efter at have ventet et par timer paa nogle andre studerende som ogsaa skulle med til Antigua, som ligger omkring 1 times koersel fra Guatemala City som er hovedstaden hvor lufthavnen ligger.
Da vi endelig kom til San Juan del Obisbo som ligger omkring 10-15 minutters koersel fra Antigua blev vi hver isaer laesset af ved vores respektive vaertsfamilier omkring kl. 23.30 lokal tid - og vi var PAENT traette.
Lotet blev laesset af foerst ved sin familie Gomez Diaz. Her tog Papa Vinicio, som ogsaa er laere paa sprogskolen imod hende. og Rebekka blev modtaget af Mama Blanca lidt laengere nede af gaden. Husene er slet ikke det samme her som i DK. Det er bygget op om en gaard som centrum i huset, spisested og opholdssted for diverse dyr. Toiletterne ligger ogsaa i garden (og her smider man toiletpapiret i en kurv ved siden af!) - (PS. kurv uden laag!!!!!!) vaerelserne med blikdoere og lidt underlige laase er ogsaa vendt ud mod gaarden. Vi har begge faet nogel gode store og paene vaerelser med dobbeltsenge og skabe. Familierne gaar tidligt til ro, saa der er ret fredeligt naar man skal sove - minus div. dyrelyde...
San Juan ligger oppe af siden paa vulkanen Agua (se billeder) og man har derfor - uanset hvor man staar - en fantastisk smuk udsigt til groen natur og ANtigua, der ligger for foden af vulkanen.
Vi startede alelrede i dag med vores spanskundervisning paa sprogskolen, som ogsaa ligger i San Juan del Obisbo. Vi har hver vores laerere og undervisningen foregaar kun paa spansk (MENTALT KAOS!)... lige minus de ord man slet ikke lige kan forklare - de kan godt lidt paa engelsk.
Her til eftermiddag har vi vaeret nede og se Antigua, som er ufattelig hyggelig og rigtig smuk. Der er en masse kvinder i nationaldragter, men ogsaa ok mange turister ligesom os. Og paa vej herind koerte vi med en lille 9-personers bus som var propfyldt med omkring 25 mennesker, ammende kvinder og skoleboern i uniformer.
I morgen skal vi paa tur med sprogskolen op og se Antiguas varemaerke "la cruz" som ligger paa en af de andre mange bjerge der omringer byen. her skulel der vaere en hel vild flot udsigt over antigua.
I aften skal vi pisse tidligt i seng, da vores jetlag er ved at tage livet af os.. meeeeeen vi skal lige lave lektier foerst (PS: Reb har 10 sider for!!! muahahaha)
Vi haaber i lige kigger forbi vores nye album "Ankomst" under fotos - her kan i se billeder fra div. lufthavne, Lottes vaerelse, vores udsigt samt lille tur til Antigua.
Hasta Luego muchachos
PS. Vi har meeeega ddejlig solskin!!
- comments



Susanne Kessler Hej Lotte og Rebecca! Hvor dejligt at høre fra jer at i er kommet godt derned. Det med toilettet lyder spændende!! Andre lande, andre skikke! Hvor vil i nyde at komme tilbage til luksus, måske? Apropo nydelse: nyd solen og varmen, vi har fået regntiden. 25 mm i går, styrtregn her til morgen og grå himmel. Vi venter spænd på nye beretninger ;-) Knuz Susanne
Inga Knudsen Hej med jer. Det er dejligt at høre at I er kommet godt frem. Vi læser spændt om jeres oplevelser. Nyd nuet og sug til jer af alle de mange nye indtryk. Ha, det godt .Pas på hinanden.
Mette T Hej Dejlige damer. Det lyder allerede vildt fedt! Det er virkelig svært at forstille sig husene, men det lyder spændende - og det må være fedt at se noget der er så forskelligt fra DK :-) Bliv nu mega brune!!!! (hvis det kan lade sig gøre for Lotte :-) ) Much looove og også en hilsen fra Majse. Knus Mette
Maria Wani Elsker det hele <3 Hvor lyder det mega nice.
Esther Dejligt at høre fra jer, det ser rigtig godt ud. kh Esther
Mosteren Rigtig dejligt at høre fra jer og super, at der allerede er fotos, så man kan danne sig et indtryk af jeres nye liv. Vil spændt følge jeres hverdag. Husk nu, at alt er nyt og ting tager tid! Kærlig hilsen Inger