Profile
Blog
Photos
Videos
Åbent hus i weekenden var hyggelig men også hårdt, længe siden at jeg har arbejdet i en weekend og skulle tidligt op, pga dårlige busforbindelser kørte manden i huset os til jobbet, så vi kunne sove længere end normalt. Det startede kl. 10, men vi skulle starte kl. 9 så fuglene kunne nå at få deres mad.
Jeg lærte nogle nye mennesker at kende, deriblandt en fotograf som har lidt tilknytning til O.W.L.
Jeg havde sat mig selv på listen at jeg ville tage billeder under åbent hus og har senere fået ros for mine billeder af fuglene.
Det var rimeligt besøgt begge dage, men flest søndag, da vejret var bedst den dag.
Begge dage var der release af fugle. 2 redtail-høge lørdag og 1 ung havørn søndag.
Børnene kunne fiske en and i en poolerne i Pool-huset og vinde enten sponsorat af en fugl eller få en handske på hånden og holde en af de små fugle. Ved fra en familien at datteren var meget positivt påvirket af det og har talt om det i flere dage.
Jeg havde nok en af de mest afslappende opgaver, mens andre skulle stå og fortælle om de forskellige fugle.
Mandag havde familiens søn, Matt fødselsdag, så der var stor middag, og nogle af hans venner kom på besøg. Det var en hyggelig og sjov middag.
I går var en trist dag på jobbet. 3 døde havørne, deriblandt 1 mor og 1 unge på 2-4 uger. Ungen var død, men moderen levede, men havde svære forbrændinger efter kontakt med strømkabler. Der er flere steder hvor man laver platforme på toppen af disse master.
Hvad jeg ikke forstår er, at man gør det, når man ved at der er risiko for at fuglene kan slå vingerne ind i disse kabler og risikere at dø af det. Desværre måtte vi senere en tur på dyrehospitalet i Tsawassen med moderen for at få en anden bedømning af skaderne og desværre blev det anslået at skaderne var for større, så den måtte aflives :(.
Det var hårdt at se den lide de sidste sekunder, høre dens skrig og se bevægelserne på brystkassen blive mindre og mindre. Da vi kom hjem til O.W.L. igen var der flere af dem der havde været der i lang tid der begyndte at græde over tabet af den.
Den sidste havørn blev bragt ind af en frivillig der tilhører O.W.L., desværre døde denne da den kom ind i operationsrummet, så der var igen nogle der græd.
Alt i alt en trist afslutning på ugen.
I dag var jeg ude og cykle. Tog en tur til den nærliggende Boundary Bay. Der er tidevand som er op til 5 m i difference, det var meget lavvande da jeg var der, man kunne gå flere meter ud i sandet, hvis man ville. Billeder er i kameraet, så de kommer senere,
- comments
Lotte Hej Paw, Lyder som du får opleve en del af både positive og negative dele af livet. Desværre er det jo sådan, at det hele giver en helhed. Jeg håber dog og tror også, at dette er en helt fantastisk oplevelse i dit liv, hvor minderne vil være værdifulde i resten af dit liv. Tak for at du deler med dig :-) // Lotte