Profile
Blog
Photos
Videos
Nyt hieman päivittelyä kuluneesta kouluviikosta ja "päätoimesta" täällä eli opiskelusta!!!
Kurssit joita nyt on käyty ja jotka tulevat pyörimään loppusyksyn ajan (minulla) ovat International Business, International Economics, International finance ja Thain kieli. Aika tuhdilta paketilta kuulostaa, varsinkin kun ensimmäisillä tunneilla jokaisesta kurssista jaettiin +/- 700 sivuiset opukset!! Että unohdetaan se rannalla makoilu ja reissailu ja keskitytään siihen kämpän nurkissa pyöriskelyyn ja pänttäämiseen! Voin kyllä uskoa ja toivoa, että ei tämä ihan niin raakaa toimintaa ole.
Tunteja on max. 2 päivässä, joista toinen alkaa yhdeksältä aamulla ja toinen puoli kahdelta iltapäivällä. Väliin jää n. 1,5h ruokataukoa riippuen vähän luennoitsijasta ja tauoista mitä tunnin aikana pidetään. Kolmen tunnin sessioon kuuluu siis vielä puoli tuntia taukoa, mutta yleensä n. 10min ja sitten päästään aikaisemmin pois. Useimmiten ainakin omassa lukujärjestyksessä on vain yksi luento per päivä.
Thain kieli on hauskaa kun yksi pieni sana voi saada niin monta eri merkitystä vain vaihtamalla sanan painotusta. Esim. koira ja hevonen kirjoitetaan samalla tavalla, mutta toinen lausutaan korkealta ja kovaa ja toinen joko laskevasti tai nousevasti tai miten se nyt olikaan ja jos sanoo väärin niin taas tulee uusia merkityksiä. Näitä esimerkkejä on siis paaaljon!!! Muuten thaikieli on "helppoa" kun mitään sanoja ei taivutella vaan heitellään vain toistensa perään miten kuten ja syntyy lauseita. Joskus kun on aikaa ja kärsivällisyyttä niin kirjoitan tänne jotain komeaa.
Sitten vielä ruoasta. Maittavan aterian saa halvimmillaan juoman kanssa n. 1e, joten ei oikein tarvitse itse ryhtyä mitään kokkailemaan, (paitsi kun tulee ikävä kunnon jauhelihakastiketta tai lihapullia tms.). Koulun ruokalasta riisin kanssa liha ja kastike (paaaljon vaihtoehtoja) ja ilman juomaa saattaa hyvinkin saada n. 0,5e. Chiliin on tottunut vaikka aina luulinkin olevani jotenkin herkkä sen suhteen. Nykyään tulee otettua ruokalajeja, joihin on lisätty reilusti puoliraakaa chiliä sekaan, ja vaikka silmät vähän vettyisivätkin niin tuliseen pikemminkin jää koukkuun ja sitä kaipaa omaan ruokaansa. Ni varokaa vaan toverit kun kokkailen teille seuraavan kerran Suomessa!!!!
Viikonloppuna luvassa parit tuparit huviloilla ja toivottavasti auringonpaistetta!! :) Palaillaan!!
- comments
Kati Kiva kun kerroit kursseistasi,no jo on teillä siellä lukemistakin...muista neste tasapaino ja lepo...ja kiva että kirjotat kohta meille thai kielellä blogiasi? vitsi ,vitsi vitsi..