Profile
Blog
Photos
Videos
Morjesta!
Nyt ollaan taas matkusteltu ja vaihdettu maisemaa. Launtaina otettiin Bryanin, Agnuksen ja Annan kanssa Kollamista pikku 8 tunnin backwatersristeily, kohteena Intian Venetsia, Alleppey. Matka sujui mukavasti ja maisemat olivat ainakin mielenkiintoiset, niin kuin kuvista nakyy. Perilla vuokrattiin porukalla pari huonetta guesthousesta, jossa oli myos keittio. Ja Agnus kokkina oli innoissaan, kun paasi vihdoin kokkailemaan! Kokkailtiin illallinen aineksista, jota onnistuttiin saamaan kasaan. Lahinna kasviksia ja riisia, joiden kanssa paneerkastike ja meikalaisen loihtima munakas.
Seuraavana paivana vuokrattiin fillarit ja kruisaltiin ympariinsa ja rannalle parin tunnin ajan. Illalla muut ottivat junan takaisin kohti Varkalaa ja mie odottelin omaa junaa, joka lahti kello 22 illalla. Seuraavat 11 tuntia yon yli kuluivat junan halvimmassa luokassa, kun ei muualle lippuja voinut saada. Jossain valissa onnistuin jopa kait nukkumaankin hieman, kun ei niin kamalasti vasyttanyt aamulla. Oli kylla melko katkonaista unta, silla makuupaikkaa ei ollut ja asennon loytaminen oli melko haastavaa. Perilla Mangaloressa oli 4 tuntia odottelua ja klo 13 starttasi juna kohti Goaa! Lisaa junamatkailua 7 tunnin verran, mutta lopulta kello kahdeksan aikaan illalla olin perilla Palolemin lahella. Vajaan tuhannen kilometrin matkaan kului ajan lisaksi rahaa reilut 3 euroa. Hinta-laatusuhde kohdillaan :) Ja Suomessa ollessa tuntuu, etta Lappi on kaukana! Taalla on vastaavia matkoja taitettu jo useita ja varmasti hieman nihkeammissa olosuhteissa.
Nyt nautitaan kuukauden verran Goan auringosta taalla Palolemissa ja Arambolissa, josta olen kuullut paljon hyvaa. Bryan, Agnus ja Annakin ovat myos sinne tulossa jossain vaiheessa. Nyt taidan menna holkkailemaan pitkin puolen kilometrin hiekkarantaa. Lampotila on reilusti paalle 30 astetta, ehka n. 35, joten tarkenee, mutta onneksi pulahdus lampimaan Arabianmereen kuitenkin vilvoittaa hieman. Lenkin paalle maistuu varmaankin tuore ananasmehu. Eikohan se marraskuu suju melko mukavasti taalla!
- comments