Profile
Blog
Photos
Videos
New Zealand den 7/1 - 13/1-2010
Saa er jeg endelig kommet til en by med masser netcafeer, saa I derhjemme kan blive lidt opdateret. Jeg har det super godt, NZ er et fantastisk land og vi har det rigtig godt sammen i gruppen.
Da jeg med lidt taarer i oejne havde sagt farvel til mor og far havde vi en lang flyvetur foran os - og vi skulle finde til NZ paa helt egen haand. Foerste flyvetur var 12 timer til Singapore, som egentlig gik rimelig hurtigt, sad sammen med nogle soede og underholdende mennesker, saa vi fik snakkede meget af tiden. Derefter var der 13 timers ventetid i Singapore, men heldigvis var der lejet nogle hotelvaerelser til os, saa vi fik sovet lidt og var senere paa dagen ude og se Singapore by. De sidste 3-4 timer var lange - men et spil kort fik tiden til at gaa hurtigere.
Da vi ankom til Christchurch i NZ den 7. januar blev vi modtaget af vores leder, Katja, og koerte derefter til vores hostel, hvor der var 8 mandsvaerelser med et bad og et toilet! Men tro det eller ej (isaer dig far!) - men vi klarede det og alle naede i bad paa ca. 40 minutter! Derefter tog vi ud og spise alle sammen og gik doedtraet i seng. Naeste dag var en guidede tur rundt i Christchurch og senere paa dagen koerte vi mod Kaikoura, som er en lille slags "surferby", hvor vi blandt andet skulle ud og se hvaler og svoemme med delfiner.
Dagen efter stod den paa hval-safari, og det var simpelthen saa imponerende (se billederne!). Vi var saa heldige at se tre hvaler paa under 3 timer, det var saa fantastisk! En kaempe oplevelse. Om aftenen spiste hele holdet sammen igen og om aftenen blev der sat et par oel eller 50 paa bordet. Mit vaerelse blev udvalgt sammen med nogle andre til at skulle op kl. 4 naeste morgen, da vi skulle ud og svoemme med vilde delfiner. Og igen mangler jeg ord for at beskrive hvor vildt og fantastisk det var. Vi var ca. 12 mennesker i en lille speedbaad, som sejlede ud paa det aabne hav og pludselig var der saa sindssygt mange delfiner omkring os og vi fik af vide, at vi bare skulle hoppe i. Heldigvis havde vi vaaddragter paa, men vandet var stadig mega koldt. Paa grund af kulden og spaendingen kunne jeg slet ikke traekke vejret da jeg hoppede i, men stille og roligt fik jeg kontrol over det og var omringet af 10 delfiner. Jeg kan godt sige jer - de svoemmede rundt om oerene paa os. Jeg har aldrig proevet noget saa vildt. Vi havde faaet af vide at hvis vi sang, kom de taet paa os, saa vi svoemmede 12 mennesker rundt i havet og sange diverse julesange, boernesange og hvad vi nu ellers kunne finde paa. Hehe. Da vi kom hjem fra delfinturen var vi lidt traette, saa vi hoppede i jacuzzi'en, som var 36 grader, derefter et bad og saa sov vi et par timer. Om aftenen kom der igen mange oel paa bordet (Undskyld farmor!), saa det var super hyggeligt!
Naeste dag koerte vi mod Queenstown med en overnatning i Lake Tekapo, som ligger taet paa Mount Cook. Lake Tekapo var en MEGET lille by - et supermarked, en bager og en cafe var vist al der var. Saa vi stod tidligt op og koerte videre mod Queenstown i straalende solskin, hvor vi gjorde et stop ved Mount Cook, det var simpelthen saa smukt!
Nu sidder jeg saa i Queenstown, hvor vi skal vaere i ca. 1 maaned. Vi er indkvarteret i 3 huse og i mit hus er vi 14 mennesker. Jeg bor sammen med to piger, og vi har det mega sjovt og godt sammen. Vi var ude og loebe her til morgen, super skoent! I gaar aftes grillede vi udenfor hele huset sammen, det var super hyggeligt. Og vi kom ikke i seng foer kl. 2 - saa kan I maaske selv regne ud hvad der stod paa bordet! :) I dag har vi vaeret nede og hoere om alle de aktiviteter, som vi har mulighed for at proeve - det kan godt vaere at I skal starte en lille indsamling til mig, her kan du proeve alt!! Jeg overvejer alt fra 3 dages vandretur til skydiving! Det bliver super fedt, ikke ogsaa mor?! :)
Men som I kan hoere har jeg det super godt, det haaber jeg ogsaa at I har! Jeg bliver noedt til at stoppe nu - skal jo lige naa at uploade nogle billeder ind til jer.
Ha det rigtig godt!
Knus fra Mette
- comments