Profile
Blog
Photos
Videos
Hej Alle :-)
Den 25. maj, stod vi op kl. 7 og satte så kursen mod Magnetic Island. Vi ankom til terminalen i Townsville kl. 10.45, og vi kunne komme med en færge over kl. 11.30 - så det passede bare fint. Sejlturen tog ca. 20 min - og turen derover var rigtig flot og der var super godt vejr!
Da vi kom i land, overvejede vi at købe os et buspas. Men da køen var super lang og der var temmelig varmt, og busser er trælse - så lejede vi os en bette fin bil. Den var rigtig fed, det var en Daihatsu uden tag og uden døre - og i grøn, det var lige os!
Først kørte vi lidt rundt, hvor vi så gjorde holdt ved øens gamle fort. Her ventede der os en lang gåtur op til fortet - ca. 4 km. (derop og tilbage igen). Oppe fra fortet af, var der en utrolig flot udsigt som I også kan se på de billeder vi har lagt ind fra Magnetic Island. Vi så nogle små flagermus i et gammelt våbenlager, ellers mødte vi ingen dyr på denne dyr - andet end små firben. Efter vores tur derop, hvilket var utroligt hårdt, så skyndte vi os ned til købmanden, hvor vi købte nogle kolde forfriskninger - og satte derefter kursen imod Horseshoe Bay. Her gik vi os en lille tur og soppede - vi fat et stykke koral, men det må vi jo desværre ikke tage med os hjem.
Derefter kørte vi ned til Picnic Bay, det var også et rigtig smukt sted med dejligt blåt vand og hvidt sand. Efter vores visit ved Picnic Bay, kørte vi tilbage til færgen og tog den over tilbage til Townsville - hvor vi så overnattede på den samme campingplads som dagen før.
Den 26. maj, var vi i Edmund Kennedy National Park. Her ventede der os mange overraskelser! Vi blev mødt af kænguruer, strudser, fugle og kæmpe edderkopper - edderkoppen vi så, var på størrelse med en knyttet næve - føj! Ellers var det meget hyggeligt at se os omkring i parken, men vi kunne ikke finde nogle koalaer - de er super svære at få øje på, og sover også 20 timer i døgnet. Derefter kørte vi imod Innisfail, hvor vi overnattede på en rigtig flot campingplads.
I dag, den 27. maj, startede vi morgenen med at spise morgenmad. Det har vi haft forsømt de sidste par dage, så det skal vi have indført igen. Planen for i dag, var at vi skulle finde Paronella Park. Paronella Park er bygget af José Paronella, José Paronella købte regnskovsområdet ved Mena Creek for $ 120 i 1929. Og her lod han så sammen med sin kone bygge et slot omgivet af en flot park med eksotiske planter. Parken er ca. 5 hektar og herunder fik han bygget hans slot, picnic-område, tennisbaner, broer, tunneler, biograf, balsale samt teaterscene - samt 7.500 tropiske planter og træer. Parken åbnede for befolkningen i 1935.
I parken så vi mange spændende ting. Vi så den rigtig flotte Ulysses-sommerfugl - men den var bestemt ikke nem at tage billeder af - men vi fik to, mindre gode dog. Ellers så vi utrolig mange flagermus - de var noget større end dem vi så på Magnetic Island! Vi så DESVÆRRE også edderkopper, nogle store nogle endda - hvilket resulterede i, at vi ikke gik ind alle steder vi kunne. Ellers fik vi hilst på en masse fisk, store ål og små skildpadder.
Alt i alt var det en rigtig spændende dag inde i parken - det var utrolig fascinerende! Et sted vi helt klart vil anbefale andre, hvis de kommer vejen forbi - man kan læse mere om parken på dette link: http://www.paronellapark.com.au/
Derefter kørte vi til vores sidste destination på ruten, Cairns. Her har vi snakket om at vi vil ud at dykke, så det skal vi ind at snakke med PADI om i morgen. PADI er et verdenskendt dykkerfirma, som vi også dykkede med på Koh Tao.
Vi bliver på den samme campingplads som vi er på nu, Coconut Holiday Resort, indtil den 4. juni, campingpladsens hjemmeside er www.coconut.com.au
Det er meget rart at vi nu kun er et sted og kan slappe lidt mere af, i stedet for at stresse rundt og få resten af turen til at passe. Her er også mange ting at se, så vi skal nok få de sidste par dage til at gå indtil vi skal aflevere bilen. Campingpladsen Coconut har også mange gratis facilitet, som vi kan benytte os af (se ovenstående link).
Ellers har vi det godt her i Cairns! Vi håber også at alt er vel derhjemme?
Knus Nikolaj & Mette.
- comments