Profile
Blog
Photos
Videos
Tirsdag og onsdag var to mærkelige dage, især man sammenligner dem.
Tirsdag skulle vi arbejde på containerbiblioteket, som ligger i et af Valparaisos hårdt belastede områder for første gang. Jo længere man kommer op af "el cerro" des mere faldefærdige og uhumske bliver husene, og vores arbejdsplads ligger næsten helt oppe på toppen. Folk lå ganske vist ikke og døde på gaderne, men de var fattige og hele stedet lugtede af støv og lovløshed. Der er 5 meter fra busstoppestedet til biblioteket, men der var en kommunikationsbrist der resulterede i at vi gik 200 meter forkert, det var 200 meter for meget. At gå rundt i Valparaiso og i særlig grad i "los cerros" er som at gå rundt på en sø, hvor isen ikke er lige tyk over det hele. Det er virkelig ikke særlig mange meter, der gør forskellen på om det er farligt eller ej. Det fik vi at føle på vores egen krop da 5 drenge på 16-19 år så deres snit til at rulle os. Og da de samlede sig rundt om os kunne vi lige så godt finde vores værdigenstande frem og afleverer dem. Heldigvis havde vi ikke andet end det nødvendige med, og selvom drengene var truende vovede de dog ikke at gøre nogen fysisk skade på os. Bienvenidos a Chile.
Smilet fandt os igen da vi kom til biblioteket, hvor en mindre flok børn straks var over os. Inden længe hed vi Tía og Tío (tante og onkel) og vi legede (næsten) uafbrudt i tre timer. Emma var hardcore og gik lige fra overfald til vendespil, mens Matthias lige skulle bruge en time på øjet, før han kastede sig ug i at klatre på bakker med en af småbrødrene til overfaldsmændene.
Hjertet smeltede helt da børnene fik deres frugt af biblioteket. En lille dreng, en rigtig bøllespire, insisterede på at dele sin portion med os fordi han syntes det var snyd, at vi ikke fik noget.
Torsdag besøgte vi nogle af vores venner, som har hjulpet os rigtig meget i forbindelse med forberedelsen af vores rejse. De bor i et af de velhavende områder, der simpelthen er blevet indhegnet. Vi måtte vente på at blive hentet ved et checkpoint, før vi kunne komme ind. På den rige side af hegnet lå der ikke så meget som et slikpapir, og græsset var grønt og velplejet. Her herskede der en hyggelig stemning imens folk spillede golf, fiskede og svømmede i deres pools.
Det er mærkeligt at så to vidt forskellige verdener kan ligge lige ved siden af hinanden.
Tía og Tío
- comments
Clara Hold da op, en kontrast. Men i lyder til at have det helt ok alligevel, i er jo også to seje mennesker!
Inger Ja, det er ikke retfærdighed i de store linier, der præger verden. I det små og i den enkelte er der sjovt nok ofte en særdeles nærværende ting - I skal da også have frugt! Godt at I er så stærke og rolige, men pas nu godt på jer selv alligevel!!! Og tak for opdatering, det er herligt at høre fra jer :-)
Karen Puha, I skal passe på jer selv, især nu, hvor Karen ikke er der til at passe på jer! Kram herfra
Karen igen p.s. Jeg SAGDE jo, at I ville blive til onkel og tante! Årh, hvor er det altså sødt! flere krammere
Elisabeth Har i overvejet at købe nogle crappy armbåndsure, som ingen værdi har, så i kan holde øje med tiden, men ikk bliver kede af det når de bliver stjålne? Bare en lille tanke her fra DK, hvor der ingen sne er endnu, solen skinner, og alt er fredeligt :) Pas nu på jerselv! Vi ses Onkel og tante xD
Gull-Britt Rebbelstam Farmor: Helt underbart att ha kontakt med er. Ni är lugna och fina och nu må ni alltså vara riktigt rädda om varandra. Det är verkligen en ny värld. Jag är glad att få vara med er lite. Kram