Profile
Blog
Photos
Videos
Hej
Nu kör vi på riktigt istället, Resan började hemifrån klockan 08.00 den 15 Januari, klockan 10 så träffade vi Linnea och Manne med familjer på Terminal 5 och resan började officiellt. Från Arlanda åkte vi till Frankfurt, resan tog 2 timmar ungefär men krukset var att det inte gick att checka in för följande flyg på arlanda då vi flög med lufthansa till Frankfurt och fortsatte sedan med Ethiad Airlines (bästa flyg någonsin), så vi fick spendera 3 timmar utanför taxfreen innan vi kunde checka in. MAcdonalds kaffe har aldrig smakat så gott (eller äckligt då jag drack ungefär två klunckar sedan så gav jag upp) vi hade sedan 4 timmar på¨taxfreen vilket var ganska lönlöst då allt var otroligt dyrt och det enda stället där de hade någosålunda billig mat var Burger King, Linnea var inte alltför glad för detta (Hon jobbar på Burger King, variation kanske?)
Flyget från Frankfurt tog 6 timmar och var otroligt segt, hemma så var klockan 22 när vi for men i australien så var det morgon så jag bestämde mig för att vara vaken hela resan och då ha det lättare när vi kom fram. Flyg är otroligt tråkigt att skriva om egentligen så det får gå kort. Abu Dhabi's flygplats såg ut som en filminspelningsplats för Star Wars på någon av ökenplaneterna och det var otroligt lyxigt, men där var prioriteringarna andra än i Frankfurt, här skulle det bytas kläder och "fräschas" upp. Sedan följde en 14 timmars flygresa till Sydney. Det var otroligt svårt att sova men det vägdes upp av god mat och bra filmer, tydligen så har Ethiad Airlines vunnit priser för bästa flygbolag både 2009 och 2010 (både för deras diamond first class som är så lyxigt att man vill dö och för de vanliga dödligas trängre platser längre bak i flyget) När vi landade så fixade vi australiensiska nummer till mobilerna och åkte iväg mot hostlet. Sydney är stort. Det kan jag säga. Och varmt. Och fuktigt. Men nu är vi här, klockan är 11 på kvällen och vi ska gå och lägga oss. Imorgon blir det jobbsök och bankbesök.
Ha det så bra
- comments



Ali God eftermiddag sne4ckan..HIhihihi..barn e4r se5 goa..inte vsstie man att de hade se5n koll pe5 vad de har pe5 sig..hihihi..de4r ser man..Se5 le4nge det inte smutsigt ska det inte spela ne5gon roll tycker jag som mamma..Ha en fin lf6rdag.kram