Profile
Blog
Photos
Videos
Jag vaknade upp imorse, som de andra dagarna den här veckan, och mådde otroligt dåligt, men de andra dagarna så har jag gått till jobbet och gjort en halvdan insats, men idag så var det något som satt på tvären, så jag smsade till chefen klockan halv åtta och sa att jag inte kunde komma till jobbet och satt sedan med skuldkänslor, för jag känner mig ganska bra, då iallafall, det var bara halsen och kroppen som inte ville vara vaken, men huvudet var klart, och det brukar det inte vara när jag är sjuk. Men tillslut så fick jag tid hos en doktor och hon undrade hur jag kunde svälja, ja, ännu en gång så har jag halsfluss, så nu har jag lagt ner 120 dollar på medicin och doktorsbesök, vilket gör att jag bara längtar tills lönen imorgon, för det här var pengar som jag egentligen inte hade. 100 dollar översätts ungefär till 730 kronor, så det är ganska kostsamt här att gå till läkaren men allt kommer jag att få tillbaka på försäkringen vilket är skönt.
Efter doktorn så gick jag till Linneas jobb och åt pasta och pratade lite, man blir så himla instängd i lägenheten. Ikväll så ska jag och Sofie gå och kolla på ett hus i Bondi som vi kanske ska flytta till, det är ett sharehouse med en Australienare, en Mexikan, och en Svensk, samt en till nationalitet som jag inte vet, och så skulle då jag och Sofie dela på ett rum, det ligger 3 minuter från Bondi Beach och 1 minut från bussar in till Staden och till Bondi Junction, där jag bor nu, med tåg till UTS (university of technology Sydney) där Sofie pluggar. Så förhoppningsvis så tycker vi om det och dom tycker om oss! Det är inget bond vilket är perfekt, billigare än där vi bor nu, och det är möblerat! Fin möblering också om man ska tro bilderna.
Just nu så sitter jag och kollar på vänner och ska krypa ner under filten snart och läsa lite. Imorgon blir det Harry Potter 3D!
- comments



Mamma Stackare, krya på dej och glöm inte att kontakta försäkringsbolaget, jag tror du kan få tillbaka lite av dina utlägg Kram Ma
Rafael Tur att grabbarna var ensiva! vilket je4kla de5ligt bemf6tade, jobbar man i butik ska man fan gilla att ge service! Samma sak he4nde mig pe5 Hm ff6r ett tag sen, jag kunde fe5 skriva upp mig pe5 ne5gon je4kla lista att jag var intresserad av ve4skan som he4ngde i skylten, nej tack sa jag och gick sur de4rifre5n!Ha en fortsatt mysig helg sf6tisar! kram