Profile
Blog
Photos
Videos
I dag har jeg hatt mitt første virkelige møte med det argentinske byråkratiet. I og med at jeg skal få et studentvisum som er gyldig for hele oppholdet, må jeg innom diverse kontorer rundt i byen. Det begynte hjemme i Norge, hvor jeg har fått tilsendt både politiattest og fødselsattest på spansk, disse måtte jeg ta med meg både til Tinghuset og Fylkeskommunen for å få de rette stemplene. Men herregud så lett og effektivt i forhold til her. I tillegg til disse to papirene fra Norge, må jeg altså få tak i politiattest fra Argentina, et bosteds-sertifikat, og studiebekreftelse fra universitetet, i tillegg til kopi av hver eneste side i passet. Så i dag tok Espen og jeg turen ned til sentrum, for å søke om politiattest til meg. Først måtte jeg fylle ut et skjema på nettet, deretter reservere tidspunkt for å få komme på kontoret. Med nummeret lagret på mobilen, skjemaet printet ut og pass og passkopi med, reise vi avgårde med godt mot. Motet sank betraktelig da vi så køen utenfor kontoret. Det gikk altså rundt kvartalet.. I tillegg var det kjåka fullt inne, og det så veldig kaotisk ut. Etter litt venting i tilsynelatende uorden, tok jeg motet til meg og spurte politimannen som sto i døra om hva jeg skulle gjøre. Jeg ble da sendt i en kø, hvor det sto kanskje 150 stk foran meg. Dette er da altså i tillegg til de 150 stk som står i kø utenfor. Etter litt om og men og spørsmål til diverse folk om hvor jeg skulle gjøre av meg, endte jeg opp hos en trivelig arbeider med navn Carlos, som veldig gjerne ville hjelpe meg. Han gav meg til slutt en kø-lapp, og 2 minutt etterpå ble jeg ropt opp for å komme til kassen og betale. Prisen for 5-dager behandlingstid er ca 40 kr. Jeg skulle trenge meg fram gjennom alle menneskene som sto i kø, og endte selvsagt opp med å gå i feil kasse, og følte meg ekstremt teit når jeg måtte be om unnskyldning ørten ganger for at jeg ikke forstod noen ting. Etter å ha betalt måtte jeg stille meg i en ny kø, som tilsynelatende ikke rikket på seg i det hele tatt. Her skulle jeg finne nummeret mitt, som var A494, men A500 dukket opp og deretter var det bare B utover.. Etter ca 40 minutters ventetid med Carlos på utkikk etter nummeret mitt, og diverse mennesker som engasjerte seg, ble jeg sendt fram til en kasse. Her gikk det forholdsvis kjapt, jeg måtte avlegge fingeravtrykk og signere, og så ble jeg bedt om å komme tilbake på onsdag for å hente attesten min. Det tok tilslutt 1 time, og jeg er sikker på at jeg sto med verdens mest forvirra ansikt hele den timen, men jeg kom meg nå gjennom det. Skuldrene var ihvertfall høyt oppe! Nå gjenstår det bare å se hvor lang køen er for å hente attesten på onsdag.
Neste skritt er å gå innom nærmeste politistasjon, og be om et bosteds-sertifikat. Visstnok skal det komme en politimann på døra dagen etterpå, for å be om en signatur og en passkopi, og så skal det være i boks. Det er tydeligvis det enkleste å få tak i her i landet. Begge disse to attestene har veldig kort varighet, slik at jeg må passe på å booke kø-lapp hos migrasjonsmyndighetene med en gang jeg har politiattesten, slik at jeg får tid der før de jeg allerede har fått tak i, går ut. Puh.. Det tar på dette her.
I kveld skal jeg innom den norske residensen, hvor ambassadøren har invitert alle norske studenter på et to-timers informasjonsmøte.
Forresten, det ser ut som det blir en del langhelger på meg i løpet av året, for Argentina har en del fridager innimellom de også. Det er altså ikke bare Norge som driver med sånt.
-
20. februar (karneval)
-
21. februar (karneval)
-
2. april (Malvinas-dagen)
-
5. april (skjærtorsdag)
-
6. april (langfredag)
-
30. april (ekstra fridag for å fremme turisme)
-
1. mai (arbeidernes dag)
-
17. mai (grunnlovsdag)
-
25. mai (Mairevolusjonen 1810)
-
20.juni (argentinsk flaggdag)
-
9. juli (argentinsk frigjøringsdag)
-
20. august (San Martin-dagen)
-
8. oktober (dagen for respekt for kulturelt mangfold)
-
26. november (dagen for nasjonal suverenitet)
-
24. desember (julaften)
-
25. desember (1. juledag)
-
26. desember (2. juledag)
Klem, Maren
Ps. Jeg er på Twitter! Haha.. @Marenanneth er navnet!
- comments
Maren Anneth Forresten, 17. mai er åpenbart ikke en argentisk fridag, men datoene er hentet fra den Norske ambassaden sin hjemmeside, og dette er de dagene den er stengt. Derav 17. mai! Beklager også manglende mellomrom i første avsnitt, det blir alltid litt rart når jeg skriver på denne bloggen her.
Knut Ja nå lærer du mer om hvordan verden er skrudd sammen, det er ikke bare i Norge at offentlige ansatte kan være ........................... . sett inn det som passer. Twitter hva er det ? Stor klem fra far.
marta Flink Maren, kan ikke være lett å finne ut av argentisk byråkrati på spask!!! Ah, "ekstra firdag for å fremme turisme" og "dagen for respekt for kulturell mangfold" skal bli mine favorite argentiske fridager!!!!!
Maren Anneth Jeg skulle ønske jeg hadde en mobil det var verdt å ta bilder med, for jeg tror ikke dere klarer helt å se for dere hvordan den køen og det stappfulle rommet så ut! Spesielt. Gleder meg til denne visum-jakten er over. Fantastisk deilige fridager, Marta, jeg gleder meg til vi kan feire de sammen! Twitter er noe for ungdommen, far ;-)
Hilde Karin Dette såg jo kjekt ut :-( men når alt er iorden så går vel resten av seg selv. Kos dere hos ambassadøren. Husk dolt, drakt og høye heler ha ha Fra mor ' ps Stoltenberg bruker Twitter, han er eldre enn meg :-)
Maren Anneth Trur eg går for kjole og laust hår eg :-) Ingen drakt her i huset, hehe. Jada, all slags folk bruke Twitter. Men eg ser ikkje for meg verken deg eller far der?!
Moster Elisabeth Veldig kjekt å se alle de flotte bildene og følge med dere ! Masse lykke til på mandag. Du fixer alt du vil Maren Anneth ! Klem fra Moster å di :-))
Maren Anneth Hei moster og dåkke :-) Så kjekt at du e innom og lese og kikke. Alltid fint å få positive tilbakemeldinger! Store klem
Siria Så utrolig kjekt å se bilder og lese om hvordan dere har det! Rimelig eksotisk,fikk veldig lyst til å ta en tur til Argentina:-) (og ikke på grunn av alle fridagene) Gleder meg til å følge dere videre:-)
vigdis Flotte bilder og logger dere skriver her, veldig kjekt for oss å lese og følge med på :)