Profile
Blog
Photos
Videos
Har været ude og sejle de sidste 3 dage, mellem the Whitsundays. It was absolutely amazing ! The Whitsundays er en mase små paradisøer, der ligger lige i udkanten af Great barrier reaf. Vi var 26 ombord, alle sov MEGET tæt, i midten af båden. Bortset fra mig, havde som den eneste, en 3 personers kahyt for mig selv, med vindue i loftet. OK lækkert at falde i søvn til stjerneklar himmel og vågne til solopgang!
Om dagen chillede vi på dækket, i det alt for awesome vejr, hjalp med at sætte sejl og hvad man nu gør på en båd og så snorklede vi selvfølgelig en del! Det er meget anderledes ift. Asien. Nogle af fiskene var 1,5m, det fandme næsten lige så stor som mig. Dope! technicolor corals. En af dagene skulle vi sejle ud til Whitehaven beach. (Nogle har bildt mig ind at den skulle være kåret som verdens 3. bedste strand) Come on, så awesome er den heller ikke. Men det vidst noget med at sandet er 99% rent. Det ligner da også en lang stribe kokain, men alligevel.. På turen derhen, kom vi ind i rigtig hårdt vejr. Når man sejler, tipper båden enten til den ene eller anden side, og man tipper MEGET ! Den høje side kalder man high side/safe side og den lave side kalder man low side/suicide. Low side var som regel dækket af vand, så meget tipper båden. Anyways, vejret var overdrevet, alle var pisse bange, vi sad alle ud over båden på safe side. Havde en svensk pige på hver side, som begge græd fordi de var så bange. Folk skreg. (overdriver ikke) Vi var nødt til at vende båden, så den kunne tippe til den anden side. Når båden ligger vandret skal alle ha røven med sig, og sætte sig over i den nye safe side. Desværre mistede vi kontrollen over båden, så den nye safe side, blev suicide. Det betyder basicly at alle bliver hevet ned under vand, mens man ikke kan komme af båden. Wuhu! De 3 crew members sagde bagefter at de aldrig havde prøvet noget lignende og at det havde været pisse farligt. Anyways im alive, and its kinda fun when you think about it.
Billederne er lidt f***ed, det mest fordi jeg på hele turen var fuldstændig dopet på søsygepiller. Spurgte dem på apoteket om man blev døsig af dem, men det mente de ikke. f*** jer. Kl 19.00 hver dag var jeg færdig! Har aldrig været så træt før.
- comments
tbh Jeg syns sgu at turen i Malaga var rigeligt - sejt.
Louise Haha ! ikke for de sarte . :)