Profile
Blog
Photos
Videos
Hej allesammen igen
Vi ved godt, at i savner billeder, men det ordner vi naar vi kommer til Kathmandu igen.
I gaar havde vi store bade/slappe-dag (= solskoldningdsdag for lisa). Vi havde lejet en robaad som vi roede henover soeen Phewa Tal, som er Nepals anden storste so. Den ligger med udsigt til Himalaya som vi defor endelig i gaar fik set. Det er en stor men ikke kold ferskvandsso. Vi blev nodt til at ro over til nordsiden, fordi den bred der vender mod hotellerne er for forurenet til at bade i (men nepaleserne vasker dog baade haar og toj mellem alt skraldet og koerne paa den side).
Paa badesiden fandt vi en afsiesliggende "strand" dvs stenstykke uden alt for meget skrald, hvor vi svommede og solede bag nogle klipper. Stilheden og idyllen forsvandt dog, da nogle lokale drenge opdagede os (to hvide skinker der luftede flaesket i bikini). Det virkede som om at de ringede og tilkaldte deres venner og pludselig var den lille strand fyldt med lokale stirrende drenge, der vaskede sig og deres toj (de ankom faktisk i robaade fra vores side af soen).
Efter lidt tid gav vi op og sejlede hjemad. Midt paa soen ligger et hindu tempel kaldet Varahi Mandir, som vi sejlede forbi og kiggede meget betaget paa! ;-)
Resten af dagen slappede vi bare. Om aftenen skulle vi for forste gang rigtigt ud for at fejre det nepalesiske nytaar! Vi laerte efter en enkelt drink, at forholdet mellem alkohol og juice er et lidt andet end der hjemme. Da barerne lukker tidligt i Nepal (oftest kl 23) og musikken var hojere end diskotekhoj, var vi tidligt hjemme (hvor den stod paa kabeltv film og chips).
I dag har vi vaeret meget mere kulturelle. Efter morgenmaden gik vi langs Phewa tal (soen) for at se Pokharas storste vandfald Devi's Falls. Turen var lang og meget varm. Undervejs fandt vi (eller de fandt os) i den lokale park, nogle born der syntes vi var meget interessante og som defra fungerede som vores guider. De forte os af den lokale smutvej igennem rismarker og deres landsby - sjovt at opleve et glimt af det rigtige Nepal. Igen blev vi af alle forbipasserende modt med venlighed og et Namaste (hej).
Vandfaldet var lidt skuffende, men skulle i monsoontiden vaere storre og flottere. Efterfolgende saa vi asiens storste grotte, som endte nede i vandfaldet. Der skulle en del bjergbestigning til for at komme op og ned i grotten. Da vi endelig kom ud fra fugt- og varmehelvedet skyndte vi os hjem i en taxa. Eftermiddagen kommer til at staa paa sightseeing og rekreation i Pokhara.
I morgen tager vi tilbage til Kathmandu og har et par dage, for vi skal starte vores language program.
Vi har det bare bedre end jer!
- comments