Profile
Blog
Photos
Videos
Besøg hjemmefra!
Mine forældre og Anders ankom til Sydney Lufthavn søndag den 17. oktober en sen sen aften. Jeg landede selv fra Cairns 3-4 timer forinden, så jeg stod klar, da de kom ud i ankomsthallen som de sidsteJ
Det var sjovt at iagttage min familie opleve dette land og denne anden del af verden som jeg selv for 1 ½ måneds tid forinden. Finn faldt i den første "fælde" allerede ved taxaen, da han skulle lige til at råbe op og tabe kæben, da jeg satte mig ind i venstre side af bilens forende.
Min kære mor som det meste af tiden bar kreditkortet, havde ligesom jeg svært ved at vænne sig til den australske accent, som kan foregå hurtig især hos sælgerne, være mumlende og med forkortelser. Hver gang man bruger kreditkort skal man vælge, check, credit or savings og derefter sign or pin. Oveni det er man jo også altid lidt nervøs for om kortet nu virker på den anden side af jorden. Det skabte ofte en del forvirring både for hende og for ekspedienterne og pludselig falder danske ord ud af munden når man føler sig presset. Det kunne være svært ikke at trække på smilebåndetJ
Anders fik selvfølgelig også sin del af de udfordringer den australske kultur bringer med sig, men kan ikke komme i tanke om en historie på stående fod. Jeg skriver en kommentar, når jeg kommer i tanke om detJ
Desværre havde jeg ikke fri de fulde 12 dage som de var i landet. Magen af tiden måtte jeg bruge på afdelingen som jeg plejer, hvor de 3 andre fik set bl. a. Manly Beach, akvarium, Ocean World, operahuset, the rocks og så var de en flytur og 4 dage i Cairns.
En af de første dage besøgte de mig i Concord. Her er et fint parkområde ned til Sydney River og så skulle de jo se hvor jeg bor og hilse på mine aussie danish fellowstudents og min mor fik en rundvisning på min afdeling på hospitalet. Om torsdagen tog vi toget til blue mountains, hvor vi hilste på den berømte hvide papegøjen, som jeg fik en fin film af på min telefon, som I må se en dag. Vi havde en dejlig dag trods vi farede vild utallige gange i dette smukke område, som jeg også har taget en masse billeder af.
Vi var selvfølgelig også en tur i Sydney Tower og en tur gennem Hyde Park, hvor vi så en possum, som I kan se i mit album. Fin lille fyr, med et mærkværdigt udseende.
Bondi Beach, mit andet hjem i øjeblikket (drømmetænkning;), skulle de selvfølgelig også se. Den var en skøn sommer dag som sluttede med costal walk, hvor vi efter vores søgen for hvaler fik øje på 10-15 delfiner, som svømmede tæt på kysten og som vi tydelig kunne se, selvom vi stod på en mange meter høj klippe udkigspost.
De 3s sidste aften var vi ude og spise med Kris og Minna på en meget speciel asiatisk restaurant, hvor ikke alle gik mætte fra, men det var en sov oplevelse, som vi sent glemmer.
- comments