Profile
Blog
Photos
Videos
Back home in Sydney.
Tirsdag blev vi kørt fra vores Nurses Home til Rozelle lidt nærmere byen af 2 af hospitalets education nurses. I Rozelle holder min kliniske vejleder Chris til som gav os en kort introduktion til det australske sundhedsvæsen sammen med Juliet fra Tasmanien som er underviser på University of Tasmania som er det uddannelsessted vi er registreret under. 2 meget behagelige og humoristiske gamle sygeplejersker som har stået for hele udvekslingsprojektet siden Frederik og Marys bryllup, som vækkede lysten til at se Danmark for nogle tasmanske studerende.
Dagen sluttede vi med en gå tur til Sydney centrum, en ca. 5 km bakket gåtur med masser storbystemning og en vældig god udsigt. Kæmpe skyskrabere og en tur over broen til byen hen over Sydney river. Jeg blev allerede vild med byen inden vi forlod hovedvejen. Helt fantastisk smuk og stemningsfuld. Det er svært at beskrive og må opleves - af dem der er så heldigeJ Jeg har ikke oplevet noget lignede og det var derfor helt særligt for mig at opleve. Midt i al denne herlighed fik jeg mit livs bedste og smukkeste sushi på en running sushi restaurant. Ind af døren, direkte til den rullende bar og så kunne man bare tage for sig af de lækre stykker der kom rullende forbi. GUF!
Vejret er meget skiftende og kan blive rigtig blæsende og koldt meget pludseligt, men nu er jeg så småt ved at lære at tage lange bukser på om morgenen og medbringe min frakke - efter nogle frysende kolde gå ture. Men meget snart bliver det rigtig varmt og kan nå op omkring 30 grader inden jeg tager flyveren hjem igen den 27. november.
Jeg har købt et australsk simkort og kan ringe til fastnet for 7 cent (36 øre) i minuttet og 15 cent (77 øre) for en sms. Mit nr. er 0451596981.
Her i New South Wales er vi 8 timer foran jer der hjemme og derfor går jeg i seng når de fleste får fri og står op når I går i seng og derfor kan det være lidt svært at holde kontakt. Når I sætter uret en time til bage i slutningen af oktober sætter vi året en time frem og bliver så 10 timer foran jer.
- comments