Profile
Blog
Photos
Videos
Huachachino, Ica, Peru
Efter et par dage i storbyen tog vi ud til et sand fatamorgana! Huachachino ligger lidt udenfor byen Ica og består "bare" af en sø omringet af hostels, restauranter og boder - og beliggenheden for denne "by" er midt i ørkenen. Nok det smukkeste jeg nogensinde kommer til at se, det var et ubeskriveligt syn og et pragtfuld sted! Vi brugte tiden der med at nyde solen og ikke mindst byen!
Den første dag vi var der tog vi ud og Sandboarde - som snowboarding bare ned at kæmpe sandbakker. Vi startede turen med at køre ræs i ørkenen i en Dune Buggy - vi nærmest fløj udover bakkerne og kørte med fuld fart frem gennem ørkenen! Efter lidt ræs stoppede vi ved den første bakke hvor vi ellers gik i krig med at sandboarde - sådan bliv vi skiftevis ved i to timer inden vi nød solnedgangen over ørkenen - et så smukt syn!
Dagen efter brugte vi på selv at få lov at køre lidt ørkenræs - vi tog på ATV tur! I ca 1,5 time fik vi lov at fræse gennem ørkenen på de 4-hjulede vidundere og det var intet mindre end fantastisk morsomt! Også her holdte vi pauser i ny og næ for at se den omkringliggende natur.
På tredje dagen tog vi videre til Nazca
- comments