Profile
Blog
Photos
Videos
Bang Bang, Boomerang, Kiwi og Orangutang
Fra Brisbane til Airlie Beach
Vi havde valgt kun at have en enkelt dag i Brisbane, da vi kommer tilbage til byen for at flyve til Fiji. Vi indledte opholdet med at tage i biffen og se den meget omtalte Slumdog Millionaire, hvilket var en fantastisk film men ikke just den slags der normalt faar masser af oscars. Vores hostel havde fine faciliteter med pool og udsigt over byen, men vi skulle desvaerre dele vaerelse med 30 andre og ca. dobbelt saa mange sure joggingsko. Det var en forfaerdelig stank, selvom stedet havde regler om at man ikke maatte have sine sko staaende uden at putte dem i en plastic pose (ingen overholdt selvfoelgelig dette forbud!) Saa vi brugte det meste af tiden uden for hostellet. Vi fik shoppet lidt og set et omraade ved floden, der var lavet om til en slags kunstig strand med pools og masser af groent!
Dagen efter d. 26/2 tog vi videre til Noosa, hvis smukke strande vi naaede at faa et glimt af inden vi tog ud i det skovomraade, hvor vi skulle tibringe de naeste tre dage med kanoture og teltcamping. Foerste nat skulle vi dog sove i militaeragtige koejesenge i hytter i Gagaju Bush Camp. De havde koekken og tv rum under presenninger og toilettet var uden skyl (hul i jorden), saa det var ret primitivt.
D. 27. tog vi paa en tre timers kanotur langs en flod og paa tvaers af en soe, vi var 15 mennesker i 5 kanoer. Efter en lille gaatur, hvor vi kom rigtig taaet paa en kaenguruflok kom vi til en strand, hvor vi solede og badede en times tid inden turen gik til bush camp igen. De naeste to naetter overnattede vi i 2 mandstelte, hvilket var virkelig haardt for ryggen og det blev ikke til meget soevn. D. 28. roede vi i kano til en campingplads ved en stor soe. Paa vejen kom vi forbi et sted, hvor man kunne kravle op i et hoejt trae og hoppe ned i floden. Vandet var dog helt roedbrunt og smagte af blod pga. jernindholdet. Vi overnattede paa campingpladsen og roede tilbage dagen efter, hvor en bus ventede paa at bringe os til Noosa igen. Det var en flot natur omkring Noosa, men der var fyldt med myg og vi var begge traette hele kroppen, saa vi var glade for at skulle videre.
Vi tog med Oz Experience til Rainbow Beach hvor vi havde en enkelt overnatning. Det var en lille bitte by, kendt for strandsandets forskellige farver. Det var dog ikke som navnet antydede regnbuefarvet men blot forskellige nuancer af hvidt og sort sand. Da vi tog videre mod Hervey Bay dagen efter saa vi vilde heste i naaletraesplantagerne, og buschaufoerren fortalte at hvis man fangede en, maatte man beholde den, hvilket vist ikke var en nem opgave!
Hervey Bay var stedet hvorfra vi skulle med faergen til Fraser island (verdens stoerste sand oe) og da vi ankom til vores hostel fik vi derfor en introduktion til turen og moedte de 7 andre vi skulle koere sammen med i en pink 4 hjulstraekker (3 englaendere, 2 tyskere, 1, belgier og 1 franskmand)
D. 3/3 koebte vi ind til 3 dagsturen, pakkede bilen med telte og campingudstyr og efter en kort intro til 4 hjulstraekkeren koerte vi til faergen. Det foerste vi stiftede bekendtskab med paa oeen var de meget ujaevne sandveje, der gjorde at vi alle blev kastet rundt i bilen sammen med rygsaekke og bestik. Foerste stop var Lake Wabby og det var en utroligt syn. Soeen var klar og groenblaa og husede harmloese "catfish" paa omkring 40 cm. Langs den ene side af soeen groede vild regnskov, mens den anden side var kaempe hoeje sand klitter. Solen skinnede fra en skyfri himmel, saa sandet var skoldhedt, men flere tog dog alligevel turen op af klitterne for derefter at loebe/rulle/falde ned og lande i soeen. Om aftenen campede vi paa stranden i smaa telte og mens vi holdt BBQ moedte vi en del Dingoer (vilde hunde) der snusede omkring i lejren. Toilettet var enten vandkanten af havet (badning i havet var forbudt pga. tigerhajer og doedelige vandmaend) eller man gravede et hul i sandet og daekkede det bagefter - endnu mere primitivt end bush camp!
Naeste dag dragede vi nordpaa mod Indian head. Paa vejen sad bilen dog fast i sandet og vi maatte traekkes fri. Ved Indian head saa vi delfiner og badede i champagne pools, hvor havvandet brusede op over klipperne. Sidste dag paa Fraser Island koerte vi til Lake McKenzie, hvilket var hoejdepunktet vi alle havde ventet paa. Det var det smukkeste afslapningssted. Billederne siger vist det hele: poolagtigt turkisblaat vand, helt rent og frisk og med den hvideste sandstrand. Det var paradis! Efter et par timer ved soeen skulle vi desvaerre hjem med faergen igen, hvilket sluttede Fraser turen.
Turen gik nu videre nordpaa til Town of 1770/Agnes Waters, hvor vi havde en enkelt overnatning, Her fik vi proevet at koere paa "Scotteroos", scootere der var bygget om saa de lignede smaa motorcykler. Vi koerte rundt i omraadet i 3 timer med optil 80 km/t paa landeveje. En fed fornemmesle, men ogsaa lidt skraemmende, da den eneste beskyttelse var en hjelm uden visir. Bare rolig moedre, vi faldt ikke! ;)
Saa havde vi en overnatning i byen Kroombit paa en kvaegfarm laengere inde i landet. Her laerte vi at indsamle geder paa hesteryg, skyde lerduer, ride paa den mekaniske tyr, fange og braendemaerke geder, hvordan man faar en pisk til at smaelde og lidt andet cowboy halloej.. Det var meget underholdende og vi fik laekker steak til aftensmad.
D. 8/3 ankom vi til Rockhampton hvor vi havde aftalt at Steffen ville hente os og koere os til hans og Vickis hus 80km laengere nordpaa i Byfield. Det var ret spaendende at skulle moede noget familie vi aldrig havde set foer, men de tog virkelig paent i mod os og de naeste to dage hyggede vi os i deres lille hus midt i regnskoven. Dog blev temaet for opholdet cyklonen Hamish der truede med at ramme netop Byfield og vi maatte derfor tage vores forholdsregler og skrue metalplader for vinduerne. Heldigvis blev det kun til lidt blaest og vi kunne derfor tage helskindede videre med bussen til Airlie Beach d. 10/3, hvorfra vi i loebet af de naeste tre dage skal paa sejltur ved oeerne The Whitsundays.
- comments