Profile
Blog
Photos
Videos
Skibslog 18.03.2011
En dag paa arbejde paa et hospitalsskib med Julie
Freetown, Sierra Leone
Nu har hospitalet saa vaeret aabent i godt en uges tid og for foerste gang siden jeg er kommet til Vestafrika er der begyndt at komme en smule rutine i arbejdsdagen. Dette var hvad jeg lavede idag, denne fredag, paa arbejdet:
07.31: Kommer lige praecis et minut for sent til morgenmaden, men jeg faar alligevel lige snydt mig ind i koen og snuppet lidt cornflakes og maelk inden de fjerner det fra disken. Efter at have spist, smutter jeg tilbage til kahytten, boerster mine taender, tager Mercy Ships kitlen paa og saa er det ellers paa vej paa arbejde.
07.59: Det tager lige omkring 1 min at gaa fra kahytten ned til hospitalets lager hvor jeg arbejder. Det kan man ikke rigtig brokke sig over og jeg kender ikke mange der har saa kort transporttid til deres arbejde paa gaaben. Her moedes jeg med Cyle og Ezra og saa starter arbejdsdagen.
08.05: Jeg gaar ned paa operationsgangen. Idag er det foerste gang at Ezra og jeg alene skal udfylde deres ordreseddel, paa hvad de mangler og behoeves til dagens operationer. Alt paa operationsgangen er selvfoelgelig sterilt, saa vi tager de der flotte blaa plastik sutsko og hatte paa (ved ikke hvad de kaldes paa dansk), og bevaeger os ned af gangen. Vores runde starter i steriliseringsrummet, derefter gaar vi rundt til de forskellige operationsrum, til vaskene udenfor dem, og til sidst til det lille opfyldningsrum med skabe og skuffer hvor de opbevare alle de ting og udstyr man har brug for i loebet af en dag paa en operationsstue. Man foeler sig helt som en laege naar man gaar der i kitel og men operationshatte ned af operationsgangen. Jeg mangler bare masken saa er det fuldfoert. Alt imens vi goer det smugkigger vi ind af alle doerene til operationsrummene. Idag kunne vi se lidt af en operation af graa staer. Paa skaermen var et kaempe oeje og rundt omkring skaermen var en kirug og masser af sygeplejesker, assistenter osv.
09.47: Nu har vi saa opfyldt operationsgangen og saa kommer turen til patientstuerne paa hospitalet. Det er min ynglingstid paa jobbet! Foerst tjekker jeg 'A ward'. Her er alle de orthopaedkirugiske patienter. Hvilket vil sige alle de boern der har noget galt med deres ben er her. Det er for den meste meget hjulbenede boern, eller ben hvor led eller knogler er forkert placeret i forhold til hinanden. Boernene er paa denne stue baade foer og efter operationen. Alle boernene kom samme dag i en bus oppe fra det nordlige Sierra Leone. Ca. 30 boern gik den dag op og ned af gangene. Eller gik er maaske saa meget sagt. Fordi deres ben paa den ene eller anden maade er forkerte vil jeg mere kalde det at valtre. Men alligevel loeb de frem og tilbage og var glade. Det var et herligt syn og jeg kunne ikke lade vaere med at grine. Og det er endnu mere herligt nu at besoege dem hver dag, og se dem en for en komme ned fra operationsgangen med deres nye og lige ben i gips. En af pigerne har foedselsdag i morgen (ligesom min mor, tillykke) saa jeg maa huske at besoege hende selvom det er loerdag. Paa stuerne tjekker jeg alle skabe og skuffer og opfylder det de har brug for. Bagefter gaar jeg til 'B ward'. Her er det mest voksne men de fleste kvinder har deres boern med paa hospitalet for stadig at kunne tage sig af dem. Paa denne stue har jeg en lille hjaelper. Hver gang jeg aabner et skab peger hun ind i skabet og taeller: 1,2,3,4,5,6! I foelge hende skal jeg altsaa opfylde 6 af alle ting. Naar jeg saa kommer tilbage med de ting som de behoeves (og altsaa ikke 6 af hver ting :) ) faar hun dem i haanden og saa loefter jeg hende op til skabet saa hun kan laegge dem paa plads. Hun er simpelthen saa soed og hun er kun ca 3 aar gammel.
Herefter er det tid til pause og frokost.
13.00: Nu var det tid til at opfylde vores hospitality center (et sted hvor patienterne kommer hen og faar en sengeplads lidt tid efter deres operation) og vores tandlaege klinik. Vi fylder bilen med diverse ting og koere afsted. I oejeblikket har de 200 patienter om dagen i tandlaegeklinikken, saa der er travlt og der bruges masser af materialer.
14.03: Resten af dagen gaar med at organisere vores lager og hyggesnakke med hinanden. Der er super hyggeligt og klokken 17.00 har jeg fri og det er tid til aftensmad.
- comments