Profile
Blog
Photos
Videos
Torsdag morgen tager vi med bussen til Moalboal, en by/område ude på Cebu's vestkyst, ca. 2 timers kørsel syd for Cebu City. Her inlogerede vi os på Blue Orchid Resort ved White Beach, et resort ejet af en britte. Resortet lå ude på bøhlandet, væk fra musik og biler der dyttede. Istedet var det kun vandet og dyrene som lavede spektakel :0) Resten af torsdag gik med at slikke sol. Imens vi ligger på hver vores solvogn og tager os en lur, går der pludselig to fotografer rundt og tager billedet af stedet. Vi finder efterfølgende ud af, at det er billeder, som skal lægges ind på resortets hjemmeside - så der var vi lige ufrivillige modeller for en dag :0)
Fredag var der overskyet og kedeligt vejr. Ejeren af resortet - Michael, kørte os så til en fantastisk strand, som ville have været endnu mere fantastisk, hvis solen havde skinnet. Han kørte os efterfølgende til Kawasan Falls, et vandfald hvor man enten kunne stå inde under på en tømmerflåde eller svømme ind under. Vandet var måske 2-3-4 meter dybt og helt tyrkisblåt. Imens Anne og jeg er på toilettet, står Janne og Michael og venter på os. Ca. 20 meter væk fra dem, står en gruppe Japaner/Filippinere. Lige pludselig falder en af turisterne ned og slår hovedet mod en klippeafsats og falder efterfølgende i vandet. Heldigvis reagerede en af de andre turister rigtig hurtigt oog hoppede i vandet efter ham. Han var svær at få op af vandet, da han krampede og var helt stiv i kroppen. Heldigivis lykkedes det og man kunne se at han havde slået baghovedet i faldet. Vi får bagefter afvide, at han havde haft et epileptisk anfald. Heldigvis havde han det fint, da de gik fra vandfaldet igen,, men en lidt skræmmende oplevelse.
Vi hoppede i vandet og svømmede ind under vandfaldet, hvilket var helt suverænt. Da vi kørte hjem igen, gik Michaels bil pludselig i stykker og vi måtte tage en tricykel )en motorcykel med en sidevogn - hvor man med god vilje godt kan være 6-7 personer) hjem til resortet.
Lørdag tog vi så til Panagsama beach hvor vi skulle overnatte til søndag, ca 8 km fra White Beach. Her skulle vi på River Climbing tur med Action Adventures fra 9.00 - 16.00. Vi fik svømmet og klatret op og igennem vandfald og floder. Vi oplevede den mest fantastiske natur på en 3 timers lang tur. Da vi var fremme ved målet, var der frokost. En rigtig kanon og grænseoverskridende tur og vi var godt trætte derefter, så vi måtte jo lige have en omgang massage, tilbage på resortet :0)
Søndag havde vi planlagt at skulle slappe af og solbade oven på gårsdagens strabadser. Selvfølgelig stod det ned i stænger, så vi valgte i stedet at tage bussen hjem ved middagstid.
- comments