Profile
Blog
Photos
Videos
Så er det en halvanden måned siden, at jeg tog af sted til Island. Jeg nyder at være heroppe og til alle jer der bekymre sig derhjemme, kan jeg sige, at jeg har det rigtig rigtig godt! Vi troede foråret var på vej, da vi pludselig fik storm igen, det gik så over i snestorm, så efter en 3 dage, hvor vi næsten kun var indenfor blev vejret endelig bedre! I de 3 dage nåede vi så også at få spist næsten alt i huset. En af dagene manglede vi brød, men ingen af os ville bevæge os ud i snestormen, så vi blev enige om, at vi hellere måtte få nogle vafler! Da vi så endelig kunne bevæge os ud igen skulle der skovles sne, det var ikke fordi der var meget sne over det hele, det lå bare i bælter. Men på grund af vinden var sneen blæst ind overalt, der var sne i stalden og ved fårene kunne man ikke åbne døren pga. al den sne. Men så blev vejret da også bedre, selvom det ikke ligefrem er varmt, er de få plusgrader vi nu har bedre end frost og vind. Og så kunne jeg da også endelig komme ud og ride igen.
Fredag i sidste uge gik turen til Reykjavik, der skulle vi handle lidt forskellige ting, hente Jófrídur og besøge deres søn Gudmundur, der lige var kommet hjem fra 2 ugers ferie i Orlando. Tiden gik hurtigt og jeg fandt da også ud af, at Reykjavik egentlig er meget lille.
Om lørdagen fik vi besøg af Hrafndis og Aron, som vi skulle passe. Hrafndis er kun 1 år, så da mor tog af sted begyndte hun at græde en smule og jeg blev enig med mig selv om, at jeg nok hellere måtte ride hestene. Om eftermiddagen legede jeg med Aron og vi gik en lang tur. Han snakkede løs og jeg forstod ikke så meget af hvad han sagde, men jeg forstod da når han sagde kom her og så fik vi da 2 timer til at gå med at lege i sneen.
I dag kørte Gisli så til Skáney, hvor han hentede 2 heste, som vi skal prøve i morgen. Udover de 2 heste medbragte han også noget andet, han havde 2 hvalpe med hjem, de sødeste nuttede hvalpe (border collie tror jeg nok). Helga var ikke helt tilfreds med det, de havde vidst ikke lige aftalt, at de skulle have flere hunde, men nøj hvor er de da søde!
Tiden går bare rigtig hurtigt heroppe og jeg nyder hvert sekund! Håber alt er godt hjemme i Danmark, vi ses til sommer! Knus Josefine J
- comments


