Profile
Blog
Photos
Videos
Hej alle.
Så er vores dag gået. Vi startede med hotellets morgenbuffet hvilket var ok. Den gratis bus der kørte til seaworld var fuld booket så vi måtte tage i-ride bussen som koster 1,25$ pr person. Så det var ik slemt. Vejret var godt, solskin selv om der var skyer og omkring 31 grader:) vi kom hurtigt ind i sea world da vi havde købt billetter på forhånd og printet dem ud hjemmefra. Vi startede med at se blue horizons showet med delfiner og fugle. Glæd jer til at se det(har optaget det).
Efter showet fik vi låst vores ting inde i et skab så vi kunne komme op i Kraken. En kæmpe rutsjebane med ca 5 loops. DerEfter tog vi op i Manta hvor vognen køre op så man ligger vandret og ens position er som når man ligger på alle 4. Meget mærkelig fornemmelse. Det kan i høre meget mere om derhjemme.
Kl 15 var vi inde og se deres spækhugger show. Ubeskriveligt. Glæd jer. Så blev det tid til lidt mad og imens begyndte det at regne. Da vi kom ud dryppede det kun lidt så vi fortsatte med godt humør. Vi kom ned til Wild arctic. Rigtig godt lavet hvor man var på en ekspeditionsbase og kunne så gå rundt og se hvaler, isbjørne og hvalrosser. Da vi kom ud var der lige kommet et tordenvejr. Det stod ned i store stænger og det lynede og bragede helt vildt.
Efter 20 minutter stoppede det og klarede en lille smule op. Vi fik set de sidste ting og det sidste show med søløver og oddere. God humor og "skuespillerne" fik lavet et par fejl vi alle grinte af.
De har et dolphin nursery hvor mor og barn er sammen til barne delfinen er ganmel nok - ca. 2 år Cool.
Mor: har kun købt et par bøger om 9/11. Ellers er det kun tøj og sko:)
Tina: ved du læser vores blog intensivt så kan du ik be de andre om at skrive deres adresse herinde eller få adresserne og skrive dem herinde?? Tak sveske.
Imorgen skal vi i Univesal og det bliver super godt. Vi ses :)
- comments


