Profile
Blog
Photos
Videos
You know that I want you, and you know that I need you, I want you bad BAD BAD
Update: Tror vi har drukket 8 mocha frappucioner siden vi har kommet til Kina. Og det er BAD!
Uansett mye har selvfolgelig skjedd siden sist. Sa jeg skal gjore et patetisk fotsok pa a oppsummere de siste dagene, noe som kommer til a feile fullstendig.
SA! Den siste dagen i Beijing var en interessant dag. Det hele startet med at vi bestemte oss for a dra til Beijing Zoo for a se pa panda. Etter a ha byttet metrolinje tusen ganger kom vi endelig frem! Dyrehagen var interessant, men det er alltid fryktelig trist a se hvordan dyere lever og blir behandlet sarlig i Asia pa slike steder. Kvelden for var vi og sa pa Avatar, og ettersom Helene ikke hadde sett den for, ble hun mildt sagt begeistret for filmen. Har et lite (igjen patetisk) hap om at det skal erstatte wheel of time-avhengigheten hennes, men det kommer ogsa garantert til a feile fullstendig.(Jenta har kjopt seg bok 6 i serien, selv om hun har den hjemme. Og kunne ha valgt hvilken som helst annen bok, som f.eks. Ringenes Herre som hun IKKE HAR LEST!)
Smarte som vi er klarte vi a glemme guideboken igjen i kinosalen. Sa etter vi hadde vart pa dyrehagen dro vi igjen til kino, med et lite hap om at boken fortsatt var der. Etter a ha ringt rundt til bekjente som kan kinesisk, en hektisk leting etter et turistkontor, et oyeblikk av fortvilelse, og en liten strategisk slagplan pa McDonalds, klarte vi a formidle til kinopersonalet om at vi hadde mistet en bok der. Sa selvfolgelig, er en setning jeg og Helene har lart oss i lopet av oppholdet: "Jeg har mistet en bok". Men boken var selvfolgelig borte! Sa na sitter sikkert en j***** av en kinesre et eller annet sted i beijing og koser seg med en guidebok om Kina. SA da matte vi forsoke a skaffe oss en ny guidebok om Kina. Lykken sto oss halvveis bi, nar vi i sto i en gate pa jakt etter en bokforreting snublet over en kinesisk mann som hadde bodd i Oslo, som ledet oss pa rett vei. Vel fremme i bokforretningen fant vi ut at de har ikke noen guideboker om Kina. Og de hadde heller ikke noen politiske verk som bl.a. Animal Farm eller 1984, tiltross for at det var en syv etasjersbokbygning. Men tislutt fant vi en herpa kopi av lonelyplanet pa et hostell. Boka maglet dog alle sidene om Beijing, men vi overlever vel. (har teipet boka sammen med gaffateip, noe som har vist seg a vare utrolig nyttig i lopet av turen!)
Togturen til Xi'an er seriost det verste vi har vart med pa hittil. Vi ble stuet inn i et lite avlukk, hvor det var to harde benker mot hverandre, sikkert rundt 20 cm avstand. Og der satt vi pluss 6 andre kinesere( for a understrekeunderstreke 8 TOTALT) pa en plass som var maks skapt til fire. Sa der satt vi i TOLV TIMER, rett ovenfor hverandre med en kinsere i hver var kant. Hadde et bare spesielle "moments" hvor den ene kinseren ved siden av Maria sovnet pa skulderen hennes eller Helene og hennes nabobuddy sovnet i den typiske "nod-stilling-pa-flyet"(for det er ikke plass til a sove pa noen annen mate). Sa det gjor vi ALDRI en gang til. (i tillegg til at turen var grusom nok i seg selv, la det en liten unge a skreik konstant i de 12 timene, mens nabokinesrene spyttet pa gulvet, noe som ikke akkuratt gjorde turen bedre).
Hostellet vi bor pa for oyeblikket er relativt koselig og sentralt. Har allerede orientert oss om hvor den narmeste Starbucksen er, sa da skal vi alltid klare oss! Idag sa vi terakottakrigeren, et av "verdens atte underverk", noe som var utrolig fascinerende! Storrelsen pa de tre ulike utgravningene, og prossesen til a ha skapt haren til a beskytte den forste keiserens av Kina sin grav var utrolig interessant. Den forste "gropen" ble funnet i 1974 av lokale bonder som skulle grave etter en bronn, og fortsatt den dagen i dag driver de med utgravninger og stadig kommer nye funn frem. I tilegg har vi lart oss to ord pa skriftelig kinesisk, nemlig inngang og utgang son er "lamda-firkant" og "kaktus-firkant. Krigerene er ogsa virkelig detaljerte og sa individuelle som man horer om. Pa kvelden var vi pa "big wild pagoda" hvor det var fontene og lysshow. Var utrolig vakkert!
Imorgen er planen a dra til et forvaltningssenter for pandaer i Xi'an. Sa skal vi prove a fa med oss noen av severdighetene i byen. Videre er planene a dra til Shanghai om et par dager, hvor vi skal bo hos Roar og familien, noe som blir kjempe koselig! Skal bli godt a prate litt norsk igjen med flere enn bare hverandre. Hjemme sa feirer dere vel snart paske og. Tar det litt tungt at jeg ikke kommer til a fa med meg noe paskekrim i ar:(
Skal prove a oppdatere igjen imorgen, sa blir ikke innleggene monsterlange. Forstar godt enhver som velger a skumlese gjennom det kort oppsummerte innlegget:)
Mange klemmer fra Maria(og Helene som skrev noen ussle sma setninger i innlegget)
PS: Pa dette hostellet har de ogsa en snor over baren med flagg fra ulike land. OG IGJEN har det flagg fra SVERIGE, men IKKE NOE NORSKT FLAGG! Men strategisk sett innser jeg at a plassere et norsk flagg her blir litt mer komplisert a utfore. Innebarer blant annet innbrudd, en absolutt vodka flaske og en sot pusekatt. SA som man av og til i livet ma innse, ma man velge sine kamper i livet. Sa for denne gangen satser vi pa a utfore Lama Temple Youth hostel aksjonen. Skal holde dere oppdatert om hvordan den strategiske planen vil utarte seg!
- comments
Mette Ooh ooh dyrehage! Avatar! Frappucino! I must say, China seems like a looooot of fun =D
Marianne Vi gleder oss til dere kommer.
Tante Lise Å jeg misunner dere denne turen skulle ønske det var meg ,dere har jo allerede opplevd svært mye. God tur til Shanghai og Helene du har jo fått Kin`s mail adr.(min tidlg. kollega) norskkineseren -så får du tid må du ta kontakt med han. Idag øsregner det her så nå forsvinner snøen. Klem L