Profile
Blog
Photos
Videos
Hello Hello!
Ännu en vecka har gått till sitt slut här nere i Australien och tur är det, för nu är vi äntligen klara med alla inlämningsuppgifter för terminen! Trots att vi fortfarande har Final Exams nästa vecka så är jag inte speciellt oroad över det, det är inte speciellt hög nivå på det kursmaterialet. Nej, det som verkligen har varit jobbigt och stressigt denna termin är de ovan nämnda inlämningsuppgifterna, har blivit en hel del sena nätter pga. dessa. Men i slutändan vart jag ändå dugligt nöjd med slutresultatet och nu är det bara att pressa lite plugg så man höjer sitt snitt på Final Exams, gött gött
Annars då? Jaa... vet inte riktigt, vädret har inte direkt varit toppen här nere den senaste veckan,non-stop regn i stort sett varje dag. Men, temperaturen har fortfarande legat på runt 15-20 grader så man ska nog inte klaga, har ju hört och sett delar av kaoset där hemma, haha ;)
Terminen här nere tar officiellt slut den 15:e december, men vi är fria att lämna skolan så fort vår sista exam är färdig (den 13:e). Vi tänker då dra ner till Sydney den 14:e och chilla där tills mitt plan går på kvällen den 15:e. Det är något jag ser fram emot då jag, tro det eller ej, faktiskt aldrig varit i Sydney sedan första veckan jag kom hit... hemskt! Det talar ju bara lite om hur mycket vi faktiskt har haft att göra här, men men, den som väntar på något gott väntar aldrig för länge ;) Nästa termin kommer dessutom vara mycket lugnare då vi enbart läser teori och enbart dagtid... vilket i stort sett innebär 8 – 16 som mest men i praktiken är det betydligt mindre och det går väl att jämföra med universitetsstudier i sverige där det är mycket eget ansvar.
Jaahaaa... what else? Näe vettefan, har väl i stort sett betat av det mesta, har ju haft 3 dagar off denna vecka vilket är en bidragande anledning till att jag orkar skriva detta inlägg, har faktiskt inte gjort så mycket under dessa dagar dock... vi gick ut i torsdags men sen dess har vi mest bara tagit det lugnt, inget som jag har haft något emot direkt. Pga. av tidsbrist och lathet har jag inte riktigt tagit så många foton som jag har velat men ska försöka orka ta en batch med kort innan jag åker hem så man har något nytt material att visa iaf! Och på tal om foton så har ju facebook faktiskt börjat med ett HQ-alternativ vid uppladdning... inte helt fel! :D
Anyway, that’s it for now. Som sagt kommer jag ju spendera ett par dagar I Sydney innan jag åker hem så kanske blir ett till blogginlägg med lite stereotypa turistbilder innan jag kommer hem ;) Tills dess, tjo!
- comments



Daniel Haha, lite lustigt med censuren. Så du kommer till Sverige den 16:e? Trevligt värre.
Jakob mm vet... :P men yes, det gör jag, är du hemma över jul eller?
Daniel Jo det gör jag, 21:e eller något sånt.