Profile
Blog
Photos
Videos
Kaere alle!
Tiden gaar saa hurtigt hernede, taenk at jeg allerede har vaeret her i 7 uger! Jeg er begyndt at komme ind i en god hverdagsrytme nu, hvor undervisningen gaar rigtig godt, og vi faar lavet en masse paa centret. Jeg er begyndt at laere mine smaa unger, at tal ogsaa kann skrives med bogstaver so mord. Jeg troede det ville blive et kaempe projekt, fordi det normalt er svaert at laere dem nye ting, men allerede foerste time havde de fattet pointen, og de bliver bedre og bedre for hver gang, det er rigtig fedt. Det er desvaerre kun noget de store unger kann vaere med til, men saadan er det, at man desvaerre maa tabe nogle af dem fordi der er saa stor niveauforskel.!
I loebet af sidste uge var vi paa to markeder - et lille turistet traemarked, hvor man kann koebe alle mulige gode sourviniers og et kaempe toejmarked, hvor man kann koebe alle mulige af disse kangaer, som alle hernede gaar med. Det er et stykke stof med tryk, der bliver brugt til alt fra kjole til at binde i haaret.
Vi er blevet lidt afhaengige af et lille sted, hvor der om aftenen kommer en masse boder (taepper paa jordern), hvor de saelger alt! Men det vi kommer der for er film! Man kann koebe en DVD-skive med 80 film til 10 kr..! Vi er kommet til at gaa lidt amok, men har tilgengaeld haft nogle hyggelige videoaftener. I loerdags saa vi Loevernes konge med boernene paa centret, hvilket de var vildt begejstrede for, fordi der er faa swahiliord medJ
Vores oplevelser i de lokale transportmidler - daladala - bliver flere hele tiden. Det er saa skaegt at koere med dem, fordi man kommer saa taet paa lokalbefolkningen! Man kann snilt vaere 25 i en lille minibus til 12 menneskerJ Vi som hvide er altid et godt grin for de lokale af en eller anden grund. Jeg tror de synes vi opfoere os lidt maerkeligt, naar vi loeber over vejen, eller bliver bange hvis dalaen koerer lidt hurtigt... Det bedste er dog, at de tit spiller gammel musik som Westlife og Take-that…!
Det er ananassaeson nu, hvilket vi udnytter kraftigt! Nogle gange efter ugali frokosten paa centret, tager vi hen til en af vores frugtboder paa vejen, koeber en ananas og sidder saa lige og faar en pause fra det hele. Det er simpelthen det bedsteJ Taenkt at frugten er helt frisk, og ikke er blevet transporteret mange tusinde kilometertil Danmark, det smager helt anderledes..
I gaar var det Annas - en af de andre volontoere - foedselsdag. ! Den blev fejret foerst med dansk morgensang og senere med pandekager, som mange af pigerne paa centret var med til at forberede over to smaa baal. Det var rigtig vellykket, og boernene elskede dem ! Derudover betalte Anna, saa de kunne fa Pilau (ris med kartofler og koed) til aftensmad, hvilket var et helt festmaaltid, fordi de ellers kun faar ris fredag og soendag, og saa ugali alle andre dage og altid med boenner til…
Med andre ord, saa har jeg det stadig rigtig godt, og elsker at vaere her, det er simpelthen saadan et dejligt sted og boernene er saa skoenne !!:)
Jeg savner alle rigtig meget, og elsker at hoere fra jer!!
Mange kys og kram fra Esther
- comments