Profile
Blog
Photos
Videos
Har ni någon gång reflekterat över att vissa människor alltid blir bra på kort? Spelar ingen roll från vilken vinkel kortet är tagit eller hur personen i fråga faktiskt ser ut, resultatet blir ändå alltid bra. Vi kallar detta fenomen fotogenic. Guadelope är precis på detta sättet. Hon är inte ögonbedövande vacker i verkligheten men när vi tittar på bilderna vi tagit så visar de raka motsatsen. Storslagen natur, branta klippformationer där gigantiska vågor kraschar in och exploderar i flera meter höga vattenkaskader, små kolibris som letar nektar i ett rödblommigt träd just nedanför där vi bor. Eller ta den exotiska marknaden nere i St Anne,en liten by på Grand Terres sydkust. Fantastiska färgglada bilder med värme och all den liv och rörelse som man sedan infogar i kataloger och broschyrer och skickar upp till oss huttrande nordbor.
Sanningen är egentligen den att det är att vi fortfarande inte har hittat en riktigt bra badstrand för barnen, mycket klippor som sagt, kolibrifåglarna är visserligen spektakulära med de skiter ner vår lilla hyrbil som om vore de stora örnar, och tanten på marknaden där jag fotograferade skällde på mig på franska både länge och väl för att jag fotat hennes lilla kryddstånd utan att fråga. - Je ne parle pas français har aldrig varit skönare att säga efter att hon gått på ett bra tag. Men som sagt bilderna som vi tar med oss hem blir bra.
Då Namies vattkoppor lät vänta på sig började både jag och Lotta fundera på om hon faktiskt skulle slippa eländet, kanske hade hon samma immunitet som Annelie vår granne berättat om. Just när man börjar tänka i de banorna så vet ju alla att det är kört. 24 timmar senare var lillan så p****g att hon inte ens ville se sig själv i spegeln. Det värsta verkar dock vara över och följer hon Ceasars sjukdomsförlopp så blir det bättre framåt Söndag. Fredagen var däremot var jobbig, enda ljuspunkten var att det kom förbi en liten svart katt som var så törstig att han drack upp en 1 euros vattenflaska. ( hade inte hjärta att ge honom klorvattnet från kranen) För ett ögonblick kunde lillan glömma sin feber och allt kliande och bara bry sig om katten.
Vi går lite på halvfart tills detta är över, vi har planerat att sticka över till andra sidan där det finns en djurpark uppbyggd mitt i regnskogen där man går på hängbroar eller åker rutschkana mellan olika delar som barnen är sugna på, tydligen finns det också leguaner där. Naturen på andra delen av ön är mer kuperad och regnskogsbetonad överlag läser vi. Dessutom gäller det ju att upptäcka så mycket det går.
Under tiden har Ceasar och jag varit och köpt snorkel och cyklop, Ceasar är ju intresserad av djur och lyssnade avundsjukt på min berättelse om vad jag sett då jag snorklade utanför Bird Island på Antigua. Vi har övat i poolen hela dagen och i morgon blir det att testa nere vid vår lilla lagun här nere där vi bor. Spännande och vem vet vad vi kan få se, här finns det mesta från sköldpaddor till stingrays.
Jag indikerade ju i förra inlägget att problem hade seglat upp vad gäller vårt bokade hotell på St Lucia, optimist som man är trodde jag först inte att det stämde när svärfar mailade över informationen, utan trodde nog att det mer handlade om en potentiell blåsning likt den gången han fick ett s.k Nigeria brev i mailen och vi alla för ett tag trodde att han skulle få ärva mångmiljonbelopp av någon avlägsen släkting i Långtbortistan.
Dessvärre var det nu så att Hotellet faktiskt klappar i hop mitt i brinnande högsäsong, men efter en del samtal och mail har vi lyckats boka om oss själva och våra föräldrar, dessutom till ett all inclusive hotell mitt på stranden, visst blev det lite dyrare men va fasen man lever ju bara en gång! Här ska också nämnas att booking.coms kundtjänst har varit otroligt trevliga och tillmötesgående och hjälpt oss på alla vis vilket känns enormt skönt när oförutsedda händelser inträffar.
Så nästa vecka kan vi alltså se fram emot att få träffa våra föräldrar, Lotta och jag kan sticka ut på lite egna äventyr och allt är inkluderat i priset. Jag oroar mig lite för vad min Mamma ska tycka om min nya frisyr, dock så tycker hon ju att Zinidine Zidane är världens snyggaste man näst efter farsan såklart, så det ska nog gå bra.
Kram TLCN
- comments
Mannen Myten Legenden Hälsa Lenne o Sivan. Igår drog fam Antikainen till Siam. Själv ligger man i tr läger inför KM i biljard,nästa helg.. Nu har man bara 3 veckor kvar vid sågen. Sen börjar mitt nya liv på Konica/Minolta. Hoppas att ni njuter max av livet. Hälsa alla
Tommy Bra jobbat min vän och en drömvärvning av KonicaMinolta!