Profile
Blog
Photos
Videos
Så er det vist på tide at jeg skriver mit første rigtige blog-indlæg. Jeg har jo også været væk hjemmefra i mere end 12 timer så det må vel være på sin plads!
Lige i disse minutter sidder jeg i lufthavnen i Doha, Qatar. Her har jeg været siden kl. 17 og eftersom de her i lufthavnen så gæstfrit tilbyder gratis internet, så ville jeg da lige lade høre fra mig.
Turen er gået godt, so far! Ikke at det er sket de mest sindsoprivende oplevelser, men jeg blev sendt godt af sted fra Kastrup i morges (4. Sep) kl 11.15, af mine søde forældre der havde taget en fridag for at få mig sendt godt af sted. (I er så søde altså, håber I fik tømt strøget efterfølgende!)
På flyveren det gik! Her gik det op for mig hvor fantastisk det er rent faktisk at kunne sidde i sæderne uden at få kunst knæskallerne af personen foran, som man jo er vant til fra de kortere flyveture! + servicen er langt bedre!!
- Lange flyveture kan anbefales!
Efter 6 timer med, den nye tegnefilm Brave, The Avengers, tetris, masser af flymad, snacks, juice, the, kaffe, varme vådservietter og hvad vi ellers blev budt på landede vi endelig i Doha, kl. 17.00 (dansk tid) som var ca. 30min før tid. Det var som at få et bat direkte i ansigtet, da man kom ud af flyet. 37 grader! Det er lidt mere end hvad vi er vant til i lille Danmark og efter 6 timer i aircondition blev det ikke bedre! Men dejligt med lidt varme!
Ja! Her har jeg så siddet siden, har fået lidt at spise, læst lidt woman og netop overværet et DRAMATISK styrt på rulletrappen. Ret sjovt, men også synd for den stakkels mand.
Kl. 23.35 (Dansk tid) flyver jeg så videre til Johannesburg i Syd Afrika, turen tager efter planen 8 timer og når jeg ankommer skal jeg finde min bagage og tjekke den ind igen, for så at tage et fly til Polokwane, hvor jeg forventer at blive afhentet af en medarbejder fra Limpopo.
Efter endnu en rejsedag i morgen kan jeg nok forvente at være fremme omkring kl. 16 på min endelige destination!
Så meget kunne man alligevel skrive om en dag der er gået med absolut intet! Men taget i betragtning at jeg bliver snot forvirret bare jeg kommer uden for Esbjergs bygrænse og jeg får kulturchok af at opholde mig længere tid i København, så er det efter min mening gået skiiiide godt!
Sååååh! Vi ses til risengrød og julesang!
- comments
mot Tak for en dejlig beretning, rulletrappeepisoden fik mig til at tænke på damen der crashede op af trappen inde i biografen det var humor. Knus mor
Jan Herlig! Dette lover godt, Nina - dette lover mer enn godt! God tur videre - og masser av hilsner fra de to fjellapene i Oslo
Sylle Hej Nina. Godt at høre, at turen indtil nu er gået godt. En drøj tur, men så er der noget rart, at se frem til :-) Knus Ole og Sylle
Mai Lyder godt Nin, godt du er ved godt mod. Jeg glæder mig allerede til næste blog fra dig!