Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen alle sammen det er vist tid igen til en lille opdatering
Store flyttedag mandag d. 30. august:
Jubiii…. Så kom dagen endelig. Vi fik pakket alle vores ting sammen og underligt nok kunne alt ikke være i kufferten, hmm mon man allerede har købt for mange ting?
Så skaffede vi 3 taxaer, som alle 3 blev fyldt op til randen. Da vi kom frem fik vi vores nøgle og blev vist op til vores lejlighed. Home sweet home. Jeg er super glad for at bo her, bor med nogle dejlig mennesker og føler mig bare lidt mere hjemme og tilpas her.
Mine fantastiske roommates:
Danskerdag i Daycaren d. 2. september:
Vi havde aftalt med vores praktiksted at vi ville holde en "dansker-dag", hvor vi ville lave noget dansk mad og vise et diasshow, som handler om Danmark. Vi regnede med at det ville være for børnene og de nærmeste voksne, som vi arbejder med, ikke noget stort noget. Dagen før bliver vi så informeret om at der kommer 60 mennesker, 30 børn og 30 voksne, der skulle vi lige trække vejret en ekstra gang. Det havde vi slet ikke regnet med og vi kunne forstå hvem der skulle komme, men nok også andre fra "spring of hope", som lærerne osv. Så stod den på indkøb i flere timer. Alt tager jo så lang tid hernede og så blev det bare sent før vi kom hjem igen, så vi måtte stå til rigtig sent og lave frikadeller, kartoffelsalat, diasshow mv. Hele vores menu stod på; frikadeller, kartoffelsalat, pindemander med havarti ost med tomat, agurk, pølser, tun madder, leverpostej, pastasalat og rødkålssalat.
De voksne var super glade da vi kom, selv to af housemother som aldrig snakker, hilser eller smiler til os, kom hen og smilede, og så glad og spændte ud. Det var dejligt at for første gang føle sig set af dem. Først fik børnene noget af maden, nogen spiste med mere begejstring end andre. Alt hvad der hed grønsager lå tilbage på tallerken. Så blev børnene puttede og vi forberedte os til de voksne skulle spise, heldigvis var der ikke så mange som vi havde regnet med, så der var nok mad til de kunne blive mætte. Først spiste vi og de virkede som om at de kunne lide det og spiste det med stor velbehag. Mens de spiste færdig viste vi dem diasshowet, som bl.a. indeholdte billeder og faktor om vores familie, kongehuset, danske traditioner; her viste vi billeder fra min søs bryllup og min nevøs barnedåb mv. De var virkelig interesseret og spurgte meget ind til forskellige ting, så det var super fedt at mærke den interesse. Efter takkede de os, de var virkelig taknemmelig fordi vi havde gjort sådan et stort arbejde kun for deres skyld.
Der er flere billeder i albums herinde samt på face, både billeder af hvordan jeg bor men også fra vores danskerdag.
Jeg er ked af at det er så længe siden jeg har fået skrevet og at jeg er så langt bag ud men lover der kommer nogle flere indlæg så hurtig som muligt.
Håber i alle har det godt der hjemme.
Knusser catrine
- comments