Profile
Blog
Photos
Videos
Kl. 7.30 skulle vi mødes til ø-rundtur på Koh Samui. Første stop var ved et tempel. I templet var der 7 krukker - en for hver ugedag. I disse krukker kunne man give et lille bidrag i den krukke hvorpå der stod den ugedag, man er født på. Derudover kunne man ryste nogle pinde, som hver havde et nr. Pinden der først faldt ud af min bunke havde nr. 26. Efterfølgende kunne man gå hen og læse, hvad det betød. Jeg trak et papir, hvorpå der stod:
"Keep trying, no complaining, sorrow and trouble will be soon far away. A baby girl is forthcomming. No lucks, no support. Legal case not favourable."
Hmm..
Vi fandt hurtigt ud af at på alle papirerne stod der noget i den stil.
Næste stop var ved et andet tempel. I dette tempel var der en udstillet munk med "Ray Ban" - briller. Det siges at hans hår og negle stadig vokser.
Til slut kørte vi hen til nogle skulpturer.
Kl. 13.00 var der frokost på Smile House. Derefter gik vi i poolen og solede os. Jeg var utrolig langt bagud med min blog efter 2 ugers rundrejse i Thailand, hvor der ikke var de store muligheder for at komme på nettet. Derfor var tiden der nu til at få uploadet nye billeder.
Om aftenen tog vi ud at spise ved en kogemor, som bor bagved Smile House. Her findes ingen menukort - man skal blot sige hvilke ingredienser der skal indgå og så mikser hun noget sammen til os. Maden smagte utrolig godt og det var meget billigt. Vi spiste og drak for 75 baht = 14-15 kr. Det bliver helt sikkert et sted, hvor vi kommer til at spise meget fremover. Efter aftensmaden gik Louise og jeg en tur, for at finde et hyggeligt sted, hvor vi kan fejre hende og Annas fødselsdag på lørdag. Vi fandt en lille hyggelig bar som lå ned til vandet. Derefter var det tid til at gå til ro..
- comments