Profile
Blog
Photos
Videos
Shanghai shakes vai miten se meni.
Mutta jokatapauksessa täällähän sitä ollaan nyt. Paikallinen VR toimitti meidät jopa turvallisesti ja ennen kaikkea aikataulussa perille. Matka tänne Shanghaihin sujui varsin hyvin luotijunassa. Juna oli erittäin uusi ja hieno ja meillä oli makuupaikat neljän hengen hytissä. Hytin jaoimme jonku random-kiinalaisen kanssa ja erään Morgan Freemanin näköisen tyypin kanssa. Menimme siis yöjunassa Shanghaihin ja nukkuminen junassa oli varsinkin katkonaista. Junamatka kesti aboyt 10 tunteroista.
Shanghaissa tapasimme diplomaatti Toivosen. Herra Toivonen on asunut jo vuoden päivät Shanghaissa, joten tiesimme pääsevämme turvallisiin käsiin.
Aluksi etsimme varaamamme hotellin, joka sijaitsi varsin syrjäisellä paikalla, paikassa missä ei muita turisteja pyöri. No hotelli maksoikin 122e viikkoon yhteensä meiltä, joten ei voi valittaa.
Pekingiin verrattuna Shanghai on todella erilainen kaupunki. Sääkin lämpeni hieman tänne tultuamme ja kaupunki sijaitsee meren äärellä. Kaupungin uusi puoli (pudong) on erittäin modernia aluetta, epäilemättä vastaavia ei juuri muualta maailmasta löydä. Vanhempaakin kaupunkia löytyy riittävästi, joten kontrasteja tästä kaupungista löytyy. Kuvat kerovat nytkin enemmän kuin tuhat sanaa, joten tutkikaapa galleriaamme ja jos se ei riitä niin google avuksi kaupungin kuvailussa. Sen verran täytyy vielä mainita, että (tämäkin) kaupunki on järjettömän kokoinen. Väkiluvultaan Shanghai on Kiinan suurin kaupunki ja lössiä täällä yli 20 miljuunaa, että silleen.
Tässä kohtaa ei tämän enempää blogeilua oikein irtoa, joten tarkemmin kerromme matkastamme ja kaupungista lähiaikoina.
Lopuksi vielä Jarilta henkilökohtainen tiedote tutuille. Eli minulta lakkasi kännykän liittymä toimimasta, joten puhelimeeni ei saa yhteyttä enkä minä voi sillä ottaa yhteyttä. Asiaa on erittäin hankala täältä käsin hoitaa, joten voi olla, että puhelimeni on mykkä koko loppu reissun ajan. Joten otakkaan Janneen puhelimitse yhteyttä minuunkin liittyvissä asioissa. Jos nyt jollain on ideoita, miten saan liitymäni kuntoon täältä käsin niin vinkkejä otetaan enemmän kuin mielellään vastaan, kirjottakaa vaikka tämän blogin yhteyteen ne.
- comments