Profile
Blog
Photos
Videos
Hej til jer derhjemme
Så tror jeg lige at jeg vil komme med en lille update på hvad jeg har foretaget mig siden sidst jeg skrev, som vist er ved at være lidt tid siden :)
I dag er jeg endelig flyttet ind i det værelse vi skal bo i i Melbourne de sidste 3 måneder af turen, dejligt! Det er det rene luksus. Når jeg kommer fra en lejlighed uden bad må det siges at være et skridt op ad stigen nu at have sit eget badeværelse. Enddu bedre er at der også er et Walk-in-closet!!! Bare ærgeligt at jeg slet ikke har nok tøj til at flyde det ud, så man får ligesom ikke den fulde fornøjelse af at have denne glæde! Det er selvfølgelig noget jeg kan gøre noget ved, har i hvertfald set at de HAR tøjbutikker hernede!! I dag har generelt bare været en god dag! Jeg har lavet gode gammeldags frikadeller, og man har altid en eller anden forventing om at det aldrig er heeelt det samme som derhjemme, men JO de smagte faktisk som havde min mor lavet dem, dejligt!! Jeg har lavet en ordentlig portion så jeg kan nyde de danske madvaner lidt enddnu, godt at Bo ikke kommer i weekenden, for så havde han spist dem allesammen!
I denne uge er der modeuge i Melbourne!!!!!! Jeg skal til modeshow både fredag og lørdag. Fredag er det med lokale designer spirere fra Melbourne, med efterfølgende afterparty, og lørdag er det med en australsk designer, også med afterparty!! Jeg skal afsted sammen med min tidligere roommate eva og hendes veninde, begge er fra australien.
Bo skal holde drengeweekend i Traralgon, vist noget med Øl og bowling og noget mountainbike...tror også at han ville være træt af at blive slæbt rundt til modeshows i Melbourne, vi ses igen onsdag hvor vi skal på tur med nogen fra hans arbejde og vist også nogle kinesere...
Det går også godt i praktikken. Jeg har ikke haft så meget at lave den første måned hvilket var noget frustrerende, men jeg tog fat i min vejleder på stedet i dag og konfronterede hende med det. Hun beklagede meget, men grunden er meget simpel, der har ikke været ret mange opgaver på det sidste ( ikke som de forventede at der ville blive) bl.a. på grund af finanskrisen. Men forhåbentligt skulle det blive bedre og vi skulle få nogle flere opgaver i denne måned. Jeg har dog lært en masse ved blot at orientere mig i de forskellige dokumenter om det australske planlægnings system.... Mit hoved er KÆMPE fordi det er så fuldt med information. Men efter min snak med min vejleder i dag har jeg sjovt nok fået masser at lave. Jeg skal i gang med et projekt det handler om hvordan man håndterer unge mennesker i byen, bl.a. med henblik på hvordan man skal håndtere unge i shopping centre. Er rigtig spændende opgave som jeg har dejligt frie rammer til at gribe an, det skal nok blive spændende! Jeg har også fået et par andre opgaver så det ser ud til at jeg har nok at lave de næste par uger. Jeg er BESTEMT ikke god til at sidde og lave ingenting foran en computer hele dagen, men det er der vist ingen der er!!
Sidste weekend kom Bo ind til Melbourne, vil skulle have været på ski men desværre var vejet meget dårligt (regn og blæst) så vi besluttede os for at lade være. Vi havde en dejligt afslappende weekend. Vi var ude og spise.VI fik KAGE igen igen, dejligt. Lørdag var vi til fødselsdagsfest ved en af mine kollegaer, rigtig hyggeligt at møde dem man arbejder med "udenfor kontoret".Søndag var vi ude og se footy, der er et album med billeder fra weekenden.
Nå det var vist alt fra denne gang
Vi ser meget frem til at få besøg fra vestjylland og Hedensted inden længe!! Tror endda at vi har skaffet et værelse til vores logerende i chokoladefabrikken, det må jeg lige vende tilbage med mere info om.
Håber også snart at min søs får lyst til at føde den lille BIB så vi kan å ham at se, dejligt at vi kommer hjem når hans "gylpeperiode" er veloverstået!! he he
knus herfra
Mette
- comments