Profile
Blog
Photos
Videos
KOH SAMUI = SOL!:
Wee, endelig! Programmet i dag står på flyvetur syp på til sydens perle: Koh Samui. Færdig med jakke, strømper og lange bukser - det skal udskifes med bikini og badeshorts! Jubii. Kl. 7.50 skulle vi være ved minibussen som skulle føre os til Chiang Mai lufthavn, en tur på godt og vel 3 timer. Kl.7.40 var vi klar ved Darling view resort for at checke ud, og Peter (manden der har stedet) ville køre os ned til minibussen. Men da vi kom op til receptionen var der ingen Peter at se. f***! Hvad gør vi? Vi ringede til ham, han lå os sov - men heldigvis nåede vi bussen. Fed start!!
Turen skulle vise sig at blive et helved. I hvert fald for Peter, som fik det rigtig dårligt i alle hårnåle svingene. Ikke nok med det kørte vi med 10 franske hippier med afrohår, piercinger og hele mulivitten. De skulle høre noget fransk rap, og ja - de lugtede virkelig af fedtet hår!
Vi ankom til lufthavnen fik checket ind - nu gik turen mod varmen. Departing at: 14.05 - og arriving at: 15.55 - Yes sir!
Jeg skal da lige love fra det er at gå fra den ene yderlighed til den anden, da vi steg ud af flyet. Iført jakke og sko mødte der os en mur af varme!
Vi fik taget vores baggage, og fik fundet ud af at komme hen til vores resort: "Embassy lakeview". Det ligger godt og vel 5-10 min. gang uden for centrum. Værelset består af 2 senge og en blæser! Puha, vi er spændte på at se i nat om en blæser er nok. For her til aften er der virkelig varmt herinde. Så det er virkelig underligt at tænke på, at igår nat lå vi i vores sovepose og med tæppe over os!
Vi gik ned til stranden - wow! Super lækker strand med massage og kolde drinks over det hele. Lækkert - det ser vi frem til i morgen.
Vi valgte at gå op til lægen, i og med jeg stadig har de små røde knopper over hele kroppen som klør helt vildt. For at finde ud af, hvordan vi skal forholde os med sol osv. Der må siges, at de har styr på det hernede. Man skulle nærmest tro jeg skulle igennem en større operation, da både temperatur, vægt, blodtryk og puls blev målt inden jeg skulle ind til selve lægen. Det er simpelthen en allergisk reaktion jeg har - men allergisk overfor hvad, aner jeg ikke. Derfor fik jeg en indsprøjtning i rumpeten, fik salve og nogle piller. Sådan! Øv også at tænke på de penge til lægebesøget kunne være brugt på tøj, sko og tasker hernede - for det er der MASSER af her på Koh Samui. Nok fordi der er så mange turister. For det må siges at være en turist ø. Dog er det en 5 dage siden vi har mødt danskere. Lidt utroligt!
Efter det satte vi os for at få lidt at spise. Peter fik det ringere og ringere i løbet af aftenen - hvad det skyldes, skal man nok finde svar ved en blanding af bjergkørsel og flyvetuuren. Øv, øv. Derfor blev det noget hurtigt aftensmad og hjem så han kunne slappe af.
I morgen står det på tur nede ved stranden - for Peters vedkommende i hvert fald. For jeg må ikke få stærk sol på det eksemhalløj - Sur r..!! Men vi har fået varme, sol og strand! Lækkert!
- comments