Profile
Blog
Photos
Videos
Hej igen :-)
Nu er der pludselig ikke så lang tid tilbage igen. Sidst jeg opdaterede stod vi foran en fuld 7-dages arbejdsuge; den var lidt hård at komme igennem. For første gang i Beijing, havde vi en hel uge hvor vejret var gråt, kedeligt og det regnede det meste af tiden, og da der ikke var fri i weekenden at se frem til, så var det altså lidt en lang uge. Oveni, så mistede jeg mit nøglekort til hoveddøren på vej hjem fra fitness om torsdagen, og da jeg dagen efter spurgte på kontoret om det kunne lade sig gøre at få et nyt, fik jeg beskeden "I think no, you lost it". Og det har de jo sådan set ret i, det betyder bare at jeg bliver nødt til at følges med en af de andre, eller være sikker på at en af de andre er hjemme, hvis jeg vil hjem. Så det er ret irriterende - godt der ikke er så lang tid tilbage.
Ugen efter havde vi jo så heldigvis fri mandag - onsdag, og da jeg kun har en lektion om torsdagen, valgte jeg at flytte den, så jeg også havde fri om torsdagen. Mandag tog vi ind til Beijing, og nød at vi havde god tid og ikke rigtig skulle noget. Vi havde booket et hostel i Sanlitun, så vi startede med at chekke ind og smide vores ting der, inden vi tog på marked. Efter vi har fundet et andet marked hvor de har rimelig faste og ret lave priser, så orkede vi næsten ikke at skulle forhandle med sælgerne, på det ellers så populære "Ya show"-marked, hvor de starter priserne på 1200 kr. for noget man ender med at kunne købe til 75 kr. Men Miruna fik købt en rygsæk, så hun er klar til at rejse videre, når vi er færdige med undervisningen. Bagefter var vi ude at få dejlig vestlig aftensmad, og så gik vi på en café der hedder "Bookworm". Det var et super hyggeligt sted, hvor de havde bøger på alle reolerne, man frit kunne læse i, og der var bare en rigtig god stemning. Bagefter gik vi ud for at finde "The Hidden Bar", der er i Beijing. Det er et sted ved Worker's Stadium, hvor man skal trygge på en knap i væggen, og så går en del af muren fra, så man kan komme ind i baren. Det var ikke heeelt lige så spændende som det måske lyder, men vi fandt den da, og fik et par øl og en god snak, inden vi gik hjem i seng. Det var til gengæld en af de længste nætter jeg længe har haft; der var nogen der havde åbnet vinduet, hvilket betød at der var ufattelig mange myg, og selvom vi var i seng kl. 2 så havde jeg stadig ikke sovet kl. 5, fordi jeg havde fået så mange myggestik der bare kløede helt vildt. Og da vi delte værelse med 6 andre, var det ikke så nemt bare at tænde lyset og læse lidt eller noget andet. Jeg faldt dog endelig i søvn omkring kl. 6, og fik et par timers søvn. Miruna havde desværre været i den samme situation, så vi var ret trætte om tirsdagen. Vi tog ud til det gamle "Summer palace", som egentlig er nyere end det andet "Summer palace" men som ikke er blevet restaureret, så det er kun gamle ruiner - og så tog vi hjem :-)
Om onsdagen mødtes vi med to af de andre piger der er i Beijing, Louise og Mandy, og 4 af Mandys venner. Vi var ne meget blandet flok, to af vennerne var halvt danske; den ene Hong Kong/Dansk og den anden Engelsk/Dansk, en af de andre har forældre fra Malaysia, men er født og opvokset i England, og så Mandy der er i samme situation med forældre fra Hong Kong men som er født i England. Men de var utrolig søde, og det var rigtig hyggeligt at bruge dagen sammen med dem. Vi tog toget en halv time uden for Beijing, til en by der hedder Tianjin. Det var utroligt hvor anderledes byen var i forhold til Beijing; der var en stor flod gennem byen, et virkelig hyggeligt gammelt italiensk område, en masse smukke bygninger og et hyggeligt udendørsmarked. Så vi brugte dagen på bare at gå rundt og kigge, nyde en god frokost osv. MEN, om eftermiddagen da vi skulle hjem - vi var klar ved stationen kl. 16.30 - var alle billetter frem til kl. 21:10 udsolgt, og der var ikke noget at gøre. Så vi måtte i stedet fordrive tiden i Tianjin. Det betød dog også at vi missede både den sidste bus og metro fra Beijing, så da vi endelig nåede så langt, stod vi der, ved en metro station i midten af ingenting, og "black taxis" som den eneste mulighed for at komme hjem. Heldigvis mødte vi to unge der skulle i samme retning, og Miruna fik kommunikeret med dem at vi gerne ville dele en taxi med dem. Så de fik forhandlet en god pris, og vi kom heldigvis hjem uden de store problemer derfra, meeen først ved midnat. Så vi var trætte - igen. Men sådan er det, der er aldrig (læs: ALDRIG) noget der går efter planen i Kina. Men så var det godt der kun var en arbejdsdag i den uge, inden det igen stod på weekend. Lørdagen brugte jeg på absolut ingenting, og søndag var Miruna og jeg igen inde og være dommere i en engelsk konkurrence, så det gik det meste af dagen med.
I morgen aften tager Miruna og jeg nattoget til Xian, hvor vi så har fredag - søndag til at se hvad byen har at byde på, og komme ud at se den berømte Terrakotta hær, inden vi tager nattoget retur søndag aften, og håber at det går uden for mange forhindringer, da vi skal på arbejde igen om mandagen. Og derefter er der kun 2 uger tilbage med undervisning :-) Det bliver fedt! Det er lidt svært at finde motivationen frem til de sidste par uger, ovenpå næsten en hel uges ferie, og omkring 33 graders varme i de her dage. Jeg nyder dog den sidste tid, og får det bedste ud af det :-) Derudover glæder jeg mig helt vildt til Trine kommer over, de sidste par uger, så jeg kan dele noget af oplevelsen med hende.
Jeg håber alt er vel derhjemme, og jeg glæder mig til snart at se jer alle sammen igen J
Varme knus
Anne
- comments
Mette Kære Anne Det er så fedt at læse om alle de gode og minder :-) gode oplevelser du får med i Kina. Glæder mig til at se dig og høre meget mere - du kommer forhåbentlig forbi en dag i løbet af sommeren :-). Her går det som altid travlt. Sidder i Chicago og forbereder ADA som finder sted lørdag til mandag med staff briefing fredag. Vi skrives ved og hyg dig nu de sidste uger i Kine. Stort knus Mette
Trine Kähler Jeg glæder mig også helt vildt!! :) Vi skal nok få det rigtig sjovt, og når det ikke lige går efter planen i Kina, ender det jo også noglegange bedre end planen :) Men, træls med et par øv oplevelser søde. Det kommer man jo desværre ikke altid uden om. Husk: hvis det ikke går, så går det over ;) Det lyder ellers som nogle skønne oplevelser og bliver da SÅ spændende at se terrakotta hæren (tag en masse billeder!!) Vi ses snart - pas på dig selv i mellemtiden. <3 T