Profile
Blog
Photos
Videos
Herlige dager!
Naa har vi hatt tre fine dager siden vi kom til tulum, forste to netter bodde vi paa et stort hostel som heter weary traveler. Der var det massevis av folk og alt veldig velorganisert. God frokost, drikkevann og kjokken + gratis buss til stranda to ganger om dagen. Dette passet ikke oss like bra likevel, fordi da vi forste kveld undersokte snorklemuligheter i en cenote i naerheten fant aleks ut at han ville ta dykkekurs i stedet. Det krevde lesero paa kvelden saa vi flyttet til hostellet "mamas home" som var helt fantastisk! Mye mindre og roligere, og spanske "Elena" er gjestfriheten selv. Hver morgen er det ekte hjemmelaget frokost og sengene er gode aa myke, et godt sted aa vaere!
Forste dag brukte Aleks formiddagen paa teorikurs og Helene undersokte stranda. Det ble et skikkelig uvaer utpaa dagen men det klarnet opp igjen mot kvelden. Kl 14.30 var det klart for Aleks`s aller forste dykk! Det skulle finne sted i casa del cenote ca 20 min aa kjore fra sentrum. Helene var med som snorkler. Cenoten var omgitt av mangroveskog, vannet var varmt og klart og vi saa en stor heavskilpadde paa bunnen. Aleks gjorde alle ovelsene uten problemer og ble belonnet med en tur i cenoten. Er ikke alle som har et saa fint "basseng" aa gjore ovelsene sine i! Han var ganske saa fornoyd etterpaa, og han kan ikke skjonne hvorfor han ikke har gjort det for!
Dag to bestod igjen av mer teori paa aleks, for et dykk til med ovelser i samme cenote som dagen for. Det var med et bredt glis han kom hjem og fortalte at han ikke trengte aa lese paa kvelden, eksamen var allerede bestaatt!! Helene hadde planlagt aa ta bussen til coba og utforske ruinene i jungelen alene. Ca 1 min etter at hun hadde onsket aleks lykke til motte hun paa et hyggelig fransk par, saa utforskningen ble sammen med dem. Ruinene er endel av den eldre maya bosetningen som finnes paa yukatan og ruinene er ikke blitt rekonstruert slik de har mange andre steder. Den hoyeste bygningen (42m) kan man klatre opp paa og nyte utsikten over traerne saa langt oyet kan se.
I dag har aleks fullfort kurset sitt og er naa en ekte Open Water Diver! Siste del bestod av to dykk paa verdens nest lengste korallrev. Det var masse fisk, store barracuda og mengder med lionfish aa se. Det er saa mange av de sistnevnte at regjeringen har oppfordret til aa drepe de, fordi de spiser alt de kommer over. Helene leide sykkel og syklet til ruinene i tulum. Det var en viktig handelsplass for mayaene fordi varer kom med sjoveien fra sentralamerika og landveien fra nord i mexico. De er spektakulaere der de ligger paa kanten ut mot sjoen og hvis man kommer tidlig nok unngaar man de storste turistflokkene. Etterpaa bestemte hun seg full av iver for aa sykle til en av de mange cenotene som ligger i retning mot playa del carmen. Eneste vei er highwayen, og det viste seg etterhvert (4km) aa vaere en plass hvor man ikke sykler. Etter aa ha blitt nesten tutet i grofta av et vogntog var det paa tide aa snu. Lite goy aa krysse en firefelts motorvei med sykkel i 100-sonen. (Jaja, Aleks har allerede kjeftet nok, saa dere skal slippe aa gjore det dere der hjemme). Etter 4 km tilbake ble det lunsj og planlegging av turen videre.
Planen videre er som folger:
I morgen skal vi dykke (Ja Helene ogsaa) et grunt og rolig dykk i en cenote (2 ojos)som sies aa vaere den beste i omraadet. Det maa det vaere naar de har en grotte som heter bat cave! Det er et grunt og rolig dykk uten strom, og Helene har laant to vaatdrakter av dykkesenteret. Forhaapentligvis vil det vaere enklere aa puste dypt og rolig naar man ikke fryser saa man hakker tenner, som vil gjore at formen etter dykket blir bra. Opplevelse og testing i paa en gang!
Deretter vil vi ta nattbussen i 16 timer til San Cristobal del las casas som ligger i Chiapas og dermed bringer oss naermere grensen til Guatemala. Den satser vi paa aa krysse etter aa ha tilbragt et par dager i San Cristobal.
- Helene og Aleksander
- comments
toya håper du ikke blir dårlig da helene. bekymra for deg vettu. men kos dere. hørtes ut som et spennende sted og dykke ;) og aleks: grattis med å bli open water diver... da er vi 4 da gitt....
Pappa Grattis Aleksander !!!
Pappa til H. Gratulerer med OWD Aleks!! Og etter å ha lest om sykkelturen til H. kan du få kjefte så mye du vil :)