Profile
Blog
Photos
Videos
Jeg vil nu fortaelle jer om en af de mest fantastiske oplevelser - Inca Trail!
Dag 1:
Vi startede den 27. sep kl. 4.00 i Cusco, hvor vi fik en hurtig morgenmad og blev derefter hentet af vores guide Ali og hans kollegaer. Vi blev koert til Ollayantambe, hvor vi samlede 4 andre op, som skulle ledsage os. 20 min i bus derfra blev vi "checket in" ved 82 km. punktet og fik det foerste stempel i vores pas, som senere skulle vise sig at vaere helt unikt, da det er det eneste, der beviser, at man har gennemfoert Inca Trailen.
Efter check in var det ellers bare frem med vandrestavene og afsted. Den foerste time var ok, det var mest ligeud. Efterhaanden begyndte det at gaa mere og mere opad og vejrtraekningen blev mere besvaerlig.
Frokost var omkring kl.13.00 og vores portere var loebet i forvejen med vores bagage og maden, samt det telt vi skulle spise i. Det var ren luksus! Maden var rigtig god - den blev altsaa lavet i loebet af no time og med meget faa remedier!
Ca. 2 timer senere var vi ved vores campsite, hvor porterne igen var loebet i forvejen og havde slaaet vores telte op. Vi var alle godt traette og faldt i soevn omkring kl.20.00 for at vaere veludhvilet til den haardeste dag paa trekkingturen; dag 2:
Dag 2:
Blev vaekket kl.5.00 af vores portere, som gav os coca-te, som vi kunne varme os paa inden vi steg ud af soveposerne. Morgenmaden kl.5.30 bestod af havregroed, broed og omelet - masser af kulhydrater otg proteiner til vores depoter. Efter at have pakket vores ting var det i gang med den haarde dag. Vi begyndte dagens hiking kl.6.00 og det gik saadan set opad fra starten. Vi holdt en del pauser, hvilket var yderst noedvendigt, da vi skulle gaa fra 2900 m. - 4200.! Undervejs kunne vi se "Dead Womans Pass", som var det hoejeste punkt paa dagens hiking. Vi tog en lang pause, da vi var halvvejs, hvilket var godt, for NOEJ hvor var det sindssygt haardt at naa toppen! Ikke mindst pga. vejrtraekningen som bare blev tungere og tungere pga den tynde luft.
Ord kan ikke beskrive, hvor fantastisk det var at naa toppen af "Dead Womans Pass"! Udsigten var fantastisk!!! Fra "Dead Womans Pass" gik det stejlt nedad. Her kom min lejede vandrestav til gode. Det viste sig dog at gaa nemt, da jeg fandt et godt tempo for mig selv. Naaede campsite som den foerste og en laekker frokost ventede os :-)
Dag 3:
Vi blev vaekket samme tid som dagen foer og fik igen coca teen serveret i teltet. Morgenmaden bestod i dag af mega laekre pandekager med chokolade sauce!
Vores hike startede i dag med den stejleste stigning paa hele turen - dog ikke saa lang som dagen foer. Det var en haard start, men igen naar foerst man naar toppen, er det det hele vaerd. Bjerget Abra Runkuraqay er 3780 m. hoejt, saa vil tro vores stigning var omkring 400 m - det tog 2 timer! Det siger lidt om, hvor stejlt det var!
Fra bjerget gik vi mod nogle inka ruiner, hvor Ali fortalte om noget historie om, hvordan inkaerne levede og hvordan de byggede deres huse. Ret interessant og vigtigt at faa med paa saadan en tur. Inkaerne var for seje...meget bedre til at bygge end vi er i dag!
Vi spiste frokost paa Phuyupatamarka(3620 M) med en fantastisk udsigt. Frokosten var igen igen laekker og bestod af kartoffelsuppe og derefter smaa gordon bleu(hvem sagde min livret???) blandet med ris, pasta og stegt kartoffel(de elsker kulhydrater i Sydamerika)!
Det meste af dagens trekking var i Cloud forest. Omraadet bliver kaldt dette navn, da skyerne haenger meget lavt og man foeler man gaar i en regnskov. Man kan faktisk gaa gennem skyerne! Det er ret smukt! Dagen i dag var rigtig god og ikke saa haard som dagen foer. Men benene blev brugt godt og grundigt paa en lang nedstigning(6 km). Campsite var paa et stort sted, hvor en masse andre grupper ogsaa overnattede. Det er den sidste campsite inden Machu Picchu. Vi havde mulighed for at betale os til et bad - det var nok den mest befriende foelelse den dag!
Dag 4:
I dag blev vi vaekket kl. 3 - det var noget vi selv havde valgt, da vi ville vaere de foerste ved check pointet til Machu Picchu. Kl. 3. 50 var vi ved check point, hvor vi ventede til kl.5. 30, da de aabnede. Det gjorde os ikke noget at vente saa laenge, for vi var de foerste til at komme ind!
Fra vi blev lukket ind og til vi naaede "The sun gate" gik der ca. 45 min. I normalt tempo tager det 2 timer, men vi styrtede afsted for at se vidunderet foerst. Desvaerre valgte skyerne den dag at haenge saa lavt, at vi intet kunne se. Normalt er det en fantastisk udsigt over Machu Picchu fra Sungaten. Vi gik hurtigt videre ned mod ruinerne og efterhaanden kunne vi se mere og mere af Machu Picchu. Det var en meget tilfredsstillende foelelse at have gennemfoert Inca Trail, selvom ben og krop var helt faerdige.
Inden den guidede tur paa Machu Picchu fik vi mulighed for at bruge et RIGTIGT toilet, hvilket var foerste gang i 3 dage! Vi sagde farvel til Ali ved indgangen og fik derefter en god rundvisning i ruinerne. Var forbloeffet over, hvor stort det er og hvor mange forskellige funktioner det havde. Inkaerne brugte det baade til landbrug og til beboelse. Vi kunne ogsaa se, hvordan de havde brugt vandet fra bjergene ved at lave smaa tagrender i jorden, som vandet kunne loebe ned i - smart!
Efter rundvisningen tog vi bussen fra Aguas Caliente og fandt hurtigt en restaurant, hvor vi fik frokost os slappede af. Kl.17.00 tog vi toget mod Cusco igen - en 4 timers lang tur, som foeltes som 10 timer! Delte en flaske roedvin med 2 andre fra gruppen og herfra begyndte 24-timers udfordringen at presse paa! 24 timers udfordringen gaar ud paa at holde sig vaagen fra man staar op tidligt inden Machu Picchu og 24 timer frem. Dvs. til kl.03. Det endte med at vi i Cusco tog paa pub, derefter paa disco og dansede 3 timer i traek. Hvor jeg fandt energien til det henne, har jeg ingen ide om, men jeg ramte hovedpuden kl.3.30, saa udfordringen var bestaaet!
- comments