Profile
Blog
Photos
Videos
Aamulla herättiin aikaisin, käytiin lenkillä, ja muroihin ja muffinseihin kyllästyneinä (tosin ei olla syöty kun kerran) Lotta ja Hanna teki koko jengille brunssin. Täytyy sanoa, että kunnon brekkari on vaan saatava. Löytyi hedelmiä, mysliä, jogurttia, marjoj, kananmunia, raejuustoa, leipää lisukkeineen, jne. Olipas ihanaa ja KOTOISAA syödä kunnon aamupala. Kiitos tytöt!
Tämän jälkeen lähdettiin Lorin kanssa paikalliseen Shopping Malliin, josta kaikki löysi jotain vähemmän tai enemmän tarpeellista. Pasi sai vihdoinkin hiking kengät joita on tarvinnut. Piti ostaa halvat, ei ostanut, olivat kuulemma ihan ehdottomasti parhaat ;) = hyvä myyjäkö? Mutta päivä oli kiva ja rento.
Kun tultiin kotiin, ajettiin ruokakaupan kautta ja pääkokki Pasin ostoslistan mukaan kerättiin ruoka-aineet illan dinneriin. Kiitollisuuden osoituksena haluamme tehdä näitä juttuja, plus että haluamme myös syödä terveellisesti, sitä ei tässä osoitteessa nimittäin tehdä. Kaikki on fast foodia.. Aivan SUPERIHANA perhe, mutta kertaakaan en ole nähnyt perhettä keittiössä, paitsi mikron luona jotain lämmittämässä. On ihan uskomatonta, kun kaupat on pullollaan ihan mielettömiä raaka-aineita, mutta thats how it is :)
Pasi & apukokki Hanna tekivät ihan mielettömän ruuan: bataatti-pokkana-perunamuusia, pihviä, parsaa pekonissa, grillattuja vihanneksia, valkosipulipinaattia, jne. Täytyy sanoa, että kyllä maistui! Ja suurin osa maistui myös aikusille. Huomaa kyllä, että täällä tosiaan ei syödä muuta kun valmisruokaa, tarina on ihan totta. Jack oli reipas ja maistoi kaikkia, muilla jo ulkonäkö pelotti... hmmmm.... Mutta, kiitos Pasi & Hanna, mahtavaa oli!!
Ruuan jälkeen meillä oli alakerrassa pingisturnaus, joka oli killeri-hauskaa. Kaikki osallistuivat paitsi Lori, joka oli myös mukana :) Kaikki Dezengremelit pelasivat hyvin, ja turnaus päättyi isien taistoon, ja tällä kertaa jenkki-isä vei voiton. Hyvä näin!! Mutta suurin yllätys oli 10-vuotias Matthew, joka ihan oikeesti oli tajuttoman hyvä!! Näemmä tätä meidän basementtia on käytetty pingiksenpeluuseen jonkin verran :)
Erittäin kiva easygoing päivä!!
- comments