Profile
Blog
Photos
Videos
Mandag (31/12) lykkedes det sgu. Vi blev lukket ind i Grand Palace. Det er en af Bangkoks største turistattraktioner og det er det med rette. Det var vildt smukt!! Det består af et tempel område, et område som fungerer som gæstebolig for kongens gæster og to forskellige områder, som bruges til forskellige slags kongelige ceremonier. Tempelområdet var klart det mest imponerende. Her var meget detaljeret udsmykkede bygninger og billederne yder det ingen retfærdighed. :) Vi så stedets største attraktion, som er smaragd buddhaen. Vi havde læst så meget om hvor fantastisk den skulle være, så vi havde høje forventninger og troede den var kæmpe stor. Vi blev lidt skuffede. Efter at have stået i kæmpe kø i et kvarters tid, kom man ind i et meget stort tempel, som indeholdt en MEGET lille smaragd Buddha, placeret meget højt oppe. Desuden havde han sit vintertøj på, så man kunne næsten ikke se den grønne farve. :) Men resten af området opvejede det. :)
Så gik turen hjemad, for at gøre os klar til nytårs aften (Men først var vi lige en tur forbi Starbucks). :)
Vi skulle spise på Kiin Kiin på det meget fine Siam Kemplinski Hotel, som er bygget på prinsessens grund, så det er ikke sparet på noget. Nå, men først skulle vi jo lige derud. Det var sværere end forventet, for enten kunne taxachaufførerne, hverken snakke eller læse engelsk (også er det temmeligt svært at forklare hvor man skal hen) eller også nægtede de at sætte taxameteret til. Men det lykkedes i 5 forsøg. Vi ankom til hotellet og aldrig har vi sat vores ben så fornemt et sted!!! Og selvfølgelig havde vi glemt vores kamera. :( Vores menu bestod af 12 retter og vi fik en vin- og en juice menu. Nogle af retterne var mere specielle end gode, men det var noget af en oplevelse. Primært pågrund af servicen. Vi blev fulgt til toilettet og da Linda fik nævnt vi manglede et kamera, tilbød de at sende en ud og købe et. Det endte dog med de tog billeder med deres egen telefon og sendte til vores mail. :) Vi nåede hjem på hotellets tagterrase, 5 minutter forsinket, og så nytåret blive skudt ind over Bangkok.
Tirsdag (1/1) stod den endnu engang på tempel sightseeing. Vi så Wat Pho, som er berømt pågrund af den enorme gyldne Buddha (45 m. lang og 15m. høj). Også dette tempelområde var meget smukt og meget detaljerigt. Og denne dag blev vi ikke skuffede over Buddhaens størrelse. Den var kæmpe stor. :) Desuden så vi det gyldne bjerg, som er Bangkoks bedste udsigtspunkt. Det er et slags tempel bygget på et stort (kunstigt) bjerg. Der var mange trapper, der skulle bestiges. I bagende sol og 35 grader. Men udsigten opvejede anstrengelserne. :)
Vores aften er blevet brugt på at læse på Starbucks og på at pakke tasker, for i morgen tidlig tager vi afsted mod Ayuttaya, som er Thailands gamle hovedstad. Og vi glæder os til at komme væk fra det noget larmende og beskidte Bangkok. :)
- comments
Ida Rigtig godt nytår i skønne damer.. Håber I har det bedre end jeg har i dag... py ha det er hårdt... ynk ynk.. Dejligt at følge jer og sidder hjemme i kolde DK og blive små misundelig over alt det i oplever.. KNUS
Vibekeoglinda Hej Ida. Wuhu, godt nytår til dig også. Din stakkel, lyder forfærdeligt hårdt. :) Og vi syntes det er fantastisk med kommentarer. Det er lige så vi savner det kolde DK, her i 35 grader. :) Mht. postkort paragrafferne skal vi stramme os an for at overholde dem. Tør jo slet ikke tænke på konsekvenserne, hvis vi ikke gør. :) Knus..