Profile
Blog
Photos
Videos
Idag har vi haft ungerne med til vandet, hvilket var en fantastisk oplevelse. Allerede fra morgene af, hoppede og dansede ungerne af glæde. Så dejligt at se! De kunne slet ikke vente med at komme afsted, men inden vi kunne sætte kurs mod vandet, skulle vi lige have mad med til ungerne og så skulle vi også lige tale med et tv-hold.
Men kl. 10 kunne vi sætte os i bussen og kører. Humøret var højt hele vejen. Ungerne sad og kiggede ud af vinduerne hele vejen, de ville se alt. Og det er der jo ikke noget at sige til, da det meste udenfor Parian er helt nyt for dem.
Da vi ankom til vandet, fik alle ungerne badetøj på. Vi stilte os ned i vandet, så vi kunne lege og hjælpe dem. De sprang i med det samme, og råbte og grinede af glæde. Vi havde taget noget legetøj med, som vi legede med. Efter et stykke tid, skulle ungerne havde mad, og det gik super stærkt, de ville nemlig allesamme tilbage i vandet så hurtig så muligt. Fed oplevelse !
Da klokken nærmede sig 2, fik vi dem op af vandet igen, de blev tørt og kom i tørt tøj. På vejen hjem, faldt de fleste af ungerne i søvn, de var helt færdige, efter en lang og sjov dag.
Tilbage på praktikstedet, sagde ungerne farvel til os, og spurgte om vi ikke snart skulle afsted til vandet igen.
- comments