Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er der kort nyt fra Jaipur :)
Vi er lige ankommet idag efter en 5 timers togtur. Turen herhen er gaaet rimelig smertefrit, selmom vi sad godt taetpakket i toget.
Vi startede tidligt imorges med at blive inviteret paa frokost paa det lokale turistbureau, inden vi tog toget mod Jaipur. Det meste af dagen er gaaet pa transport da det tog omtrent 5 timer med tog at komme her til - men det er jo intet sammenlignet med nogle af de togture vi har at se frem til senere paa turen. Resten af tiden er gaaet paa at finde os til rette i de nye omgivelser. Vi har vaeret lidt ude at kigge paa byen, samt faaet en kop kaffe paa det lokale Indian Coffie House. Derudover har vi ikke naaet saa meget idag, men skal ud at have os noget aftensmad inden alt for laenge.
Imorgen er planen at vi skal ud at se nogle af byens servaerdigheder, inden vi igen i overmorgen rejser videre mod Jaisalmer.
Som I vil kunne se har jeg oploadet nogle billeder med nogle enkelte fra Jaipur. De fleste er fra Delhi. Her kan I se hvilke ting vi har brugt det meste af igaar paa at opleve.
Haaber alle har det godt derhjemme - Vi har det fantastisk!
- comments
Susan og Alex Klausen Hej Trine Hvor ser det dog dejligt ud. Vi håber du får rigtig meget ud af turen. Det er nogle fine billeder du har lagt ind. Det må være skønt at være helt væk fra alle os i Danmark. Her er det tåget og overskyet og 3-5 grader, så det er nok det mest triste tid vi gåer i møde. Vi glæder os til at se og høre mere fra dig. Knus og tanker
mor - Elin Hej Putte. Rigtig dejligt at se de billeder du har lagt ind - det er da meget I allerede har oplevet og det ser superspændende ud. Jeg kan godt fornemme det hektiske som du fortalte om - der er altså bare mange mennesker i gadebilledet!! og en blanding af meget flotte bygninger og så det fattige. Jeg har været på kursus i kbh i dag - og så fik jeg da en lille eksotisk oplevelse bagefter (når jeg nu må opholde mig i DK) - jeg prøvede fishspa med de små fisk(oprindelig fra Tyrkiet), der "nipper" ens fødder - det var sjovt. Kan I nu fortsat hygge jer og nyde oplevelserne - vi glæder os til flere billeder. Stort knus fra mor (og også fra far - men han er på "nat" nu, og morfar der kom ud til far i dag for at se dine billeder).
lone jørgensen Lone og Hans Erik Hej Trine det er dejligt at høre at det går godt og i har haft gode oplevelser det er gode billeder er lige kommet hjem fra badminton julestævene forsat god tur
Sonja Sjursen Hej Trine Dejligt at høre fra dig og du oplever en masse. I aften ska ci alle til Casper som er blevet færdig med skolen Nu er der jo ikke så lang tid til vi rejser, det blever spændende at opleve en anden kultur. Mange hilsner fra Dorthe Forsat god rejse - din Bedste
Morfar og Grethe Hej Trine.Tak for alle billederne de er gode , det er sjovt at følge med. Vi har lige sidet og set dem. Vi skal have din far og mor til gule ærter i morgen. Mange hilsner og knus fra morfar og grethe.