Profile
Blog
Photos
Videos
Saa er vi ved tasterne igen og vi arbejder paa hoejtryk for at faa lagt billeder ind, men det kraever "lidt" taalmodighed. Pole Pole siger de alle hernede. Det betyder tag det roligt, vi naar det nok. Det lever de efter hernede. Det er baade afslappende, men kan ogsaa vaere meget frustrerende. I denne uge har vi lavet en masse. Vi har haft selvindsigt, kulturforstaaelse, miljoekendskab, swahili, fredagsmoede, projektarbejde og idraet. Igaar blev skoleugen sluttet af med underholdning og en tur i baren.
Igaar var vi en tur i Paje. En lille by, men en meget forvirrende by. Annes brilliante stedsans ledte os en smule paa gale veje ind mellem alle husene blandt butikker, hoens, koer, geder og boern. De er alle meget soede hernede og vil meget gerne hjaelpe, men sproget er endnu lidt en hindring.
Idag er der en del, som er taget ind til Stonetown(den stoerste by paa Zanzibar). Vi valgte at blive her og dase, hvilket vi er ret glade for, da det indimellem regner. Det er vores foerste regnvejrsdag hernede, men inden laenge kommer regntiden og derefter kommer skoen sommer, med lavere luftfugtighed end nu.
Det stoerste problem hernede er mangel paa vand. Vi henter vand i spande og gaar i kop-bad. Det fungerer udemaerket med GUD hvor man savner et brusebad! drikkevander hernede har der ikke rigtig vaeret problemer med. Der er een hane, som vi maa tage drikkevand fra og den har fungeret naesten upaaklageligt. Der ud over er det stroemproblemerne hernede. Stroemmen gaar ofte, men det er egentlig ikke noget vi taenker over, med mindre man lige har skrevet en blog faerdig naar det sker. Det skete forresten med denne her. :) Om aftenerne blier det moerkt omkring kl 19, og er der ikke stroem saa maa vi finde pandelamperne frem. Ja Afrika har sin charme, men vi mangler altsaa lidt rugbroed og maelk.
Nu vil vi se om det kan lykkes os at faa lagt billeder ind. Det skal nok lykkes paa et tidspunkt.
Vi nyder tilvaerelsen og sveder videre.
- comments


