Profile
Blog
Photos
Videos
Tilcara
Tirsdag: ankom kl 7 om morgenen til en noget anderledes by end vi hidtil har besøgt. Den virker mere boliviansk end argentisk. Grusveje de fleste steder, mere primitive huse og menneskerne mere mørke og grove i deres facon. Vi kunne ikke rigtig se nogle gadeskilte men gik mod Hovedgaden hvor vi tilfældigvis så et skilt med vores gade. Vores hostel havde intet nr ligeledes havde de andre huse heller ikk, så vi gik lidt i fortvivlelsernes land og ud i det blå kommer vores hostel tilsyne. Udadtil virker det ikke af så meget men så snart vi slår døren oser der af varme, glade mennesker, rare værter, morgenmad og kaffe! Efter en god gang morgenmad og en lille lur gik resten af dagen med en gåtur ud til et lille vandfald, et par timer fra byen. Vandet havde skåret sig mange hundrede meter ned i klipperne i løbet af mange tusinde år og havde skabt en ret imponerende kløft.
Mange af bjergene omkring Tilcara har mange forskellige farver og er virkelig flotte, så den næste dag tog vi til nabobyen hvor de havde et bjerg i syv forskellige farver! (Billedet). Vi travede lidt rundt derude, selvom de andre bjerge ikke helt var syv-farvede var de nu alligevel også rigtig flotte.
Næste dag tog vi med en guide ud og besøgte nogle naturlige skabte huler oppe i bjergene , det var lidt en hård tur op men helt bestemt det hele værd! Hulerne og ikke mindst bjergene deroppe var helt fantastiske!
Fredag d. 9 tog vi afsted mod Uyuni i Bolivia og verdens største saltørkenen.
- comments
Jette Søndergaard Venter spændt på fortsættelsen i Bolivia .. :) :) Knus til jer begge. Mor Jette