Profile
Blog
Photos
Videos
Vi blev vækket, fik morgenmad og trekkede videre. Zuki (vores guide) havde givet os alle et eller andet pakket ind i banan blade, som skulle vise sig at være madpakkerne. Herefter fik vi en ny guide, som sagde: "Hello i'm not goo in engrish - like hewoo, was ya name aaan ok." Så vidste vi at vi bare skulle følge efter ham, det var heller ikke noget problem. Vi stoppede for at holde frokost ved et vandfald, hvor vi kunne svømme, spise og ta en lur - nu begyndte solen at titte en smule frem. Vores guide plukkede en bambuspind og hukkede spisepinde ud af den til os alle. Det var så cradle to cradle, som det kunne være. Efter maden ku vi smide tallerken og bestik ud i naturen uden dårlig samvittighed. Rigtig god natur oplevelse.
Vi trekkede videre til et nyt vandfald, hvor man også kunne bade. Lige pludselig hopper vores guide med i vandet og svømmer hen til den ene klippeside, hvor han kravler ca. 6 meter op til toppen og viser os, hvor man skal springe for ikke at ramme bunden. Super fedt, både at kravle op langs siden, hvor man skulle holde fast i klipper og rødder (som en udvidet udgave af klatremuren i hammel svømmehal), samt at springe hvor man ku nå at få noget "hang time". Da jeg kom op havde en million myre angrebet min taske og jeg måtte ha alt børstet af for tissemyre. Pigen med guitaren havde siddet lige ved siden af. Hendes taske var også fyldt med myre og hun havde talt det op og fået over 100 røde myrebid på hendes numse og underlår. Godt jeg var ude at svømme…..
Vi vandrede forbi en byggeplads med gravkøer osv. Her sad der 3 Thailændere på arbejde og lige pludselig var der en der vinkede og begyndte at synge "elefant sangen". Det var de 3 fulde Thailændere fra aftenen inden, som var på job.
Vi vandrede videre til vores 2. og sidste Camp. Her var det også en sø og to vandfald hvor vi kunne bade. Ved det sidste vandfald, lå stenene sådan at det næsten formede en rutsjebane, så alle drengene var igen ude at bade og rutsje på stenene. Helt fantastisk.
Der var flere hytter, hvoraf den ene blev brugt til madlavning. Zuki kom tilbage og mig og Andreas fulgte ivrigt med i hans madlavningskursus. Det smagte igen - Virkeligt godt det han lavede.
Om aftenen blev der igen drukket øl og risvin. Vi spillede et drikkespil, hvor der var to hold og vinderholdet fik lov at tage aske fr den brugte gryde og tegne sjove ansigter på modstanderne. Efter vi havde vundet de første 4 gange fik de andre på en næsten uafgjort kamp, lov til at tegne på os også. Jeg fik et mexicansk overskæg og fransk frisure. Andreas var så heldig at få texten "Lady Boy". Jeg blev hurtig taknemmelig for mit mexicaner overskæg J
Der var en pige der blev ved med at ødelægge stemningen, hun prøvede også dagen inden, men det lykkedes hende ikke. I dag lod vi dem gå i seng og så kunne jeg finde min lommelygte, så mig, Andreas og to tyskere vandrede over floden til en anden camp, hvor vi kunne drikke nogen øl med. Her fandt vi dog kun nogle lokale Thailændere. Dog igen rigtig fed oplevelse, hvor vi faktisk kom tæt på de lokale og fik deres historier. Fx Guiden, hvis far havde haft en elefant der døde - derefter ku familien ikke tjene nogen penge, så han begyndte som lille dreng at følge efter turisterne, selvom de sagde gå væk osv. På den måde lærte han engelsk ved at følge efter turisterne og nu da han selv ku snakke engelsk, kan han også selv tjene til ham og hans familie, ved at vise turister rundt.
- comments


