Profile
Blog
Photos
Videos
Siden sidst har vi oplevet en hel masse. Efter Rotorua tog vi til Taupo, som er Nordøens aktivitetsby. Da vi ikke har været for heldige med vejret, har vi været nødsaget til at udsætte vores skydivetur og vores Tongario Crossing tur. Vi valgte dog at trodse vejret med vores tyske veninde Nora, og gik i silende regnvejr ud af byen og op til de varme kilder. Det var hele turen værd! I kilden mødte vi nogle sjove fyre. Tre fra Tyskland, en fra Schweiz, en fra Østrig og en fra selveste Mexico. Om aftenen holdte vi udklædningsfest sammen med englænderne fra Kiwi bussen. Vi havde en fest! Dagen derpå var stram, men blev dog brugt ganske fornuftigt. Fyrene fra dagen før hentede os ved vores hostel, og tog os med ud at sejle og fiske. Vejret klarede op, Anna fangede en fisk! Og vi havde en skøn dag. Vi fik lov til at beholde de fire fisk vi havde fanget i løbet af dagen, og de røg på grillen om aftenen nede på stranden.
På turen mod River Valley stoppede vi ved den store national park Tongariro. Vi gjorde dog kun et kort hold, da vejret igen var ringe. Solen kom til gengæld frem da vi ankom til River Valley, som egentlig ikke er en by, men nærmere to huse, udendørs toiletter, nogle heste, en stor flod, omgivet af en helt utrolig natur. Vi gik os en dejlig lang tur op i bakkerne. Vi overvejer stærkt at tage tilbage til dette idylliske lille sted.
Så gik turen mod New Zealands hovedstad Wellington aka Windy Welli. Vi ankom til regn og blæst, og valgte derfor at bruge en hel dag på deres flotte (og gratis!) museum Te Papa. Om aftenen fik vi smagt på deres udvalg af øl og shots med vores tyske venner fra Taupo. Dagen efter kom solen frem, så vi stod tidligt op, og fik en masse ud af dagen. Vi startede med at tage en Cable Car op til deres berømte Botanic Garden, derefter gik vi ned til deres meget usædvanlige House of Parliament. Vi fik set deres store havneområde og sidst men ikke mindst, så vi solnedgangen fra Mt Victoria.
Turen gik mod Sydøen på en helt utrolig flot færgetur. Første stop var i Kaiteriteri, der ligger lige op ad den store nationalpark Abal Tasman. Der var en dejlig strand, og vejret var for en gang skyld med os. Tidligt om morgenen var vi på endnu en kajaktur. Denne gang langs kysten af nationalparken. Derefter kørte vi til Westport. En lille trist arbejderby, hvor det eneste der var at komme efter, var det lokale øl bryggeri. Så kan I selv gætte, hvad vi fik aftenen til at gå med.
Turen mod det legendariske festhostel i Lake Mahinapua, var lang (på grund af de gode tømmermænd), men utrolig flot. Vi kørte langs kysten hele vejen, og havde flere stop undervejs, hvor vi var ude og gå i den smukke natur. Blandt andet ved Punakaiki (pancake rocks and blowholes). I Greymouth købte vi ind til udklædningsfesten, hvor temaet var P-fest. Vores kostumer skulle starte med P. Da det var søndag, og de fleste butikker holdt lukket, måtte vi være kreative, og købte derfor en kæmpe stak gule posters. Se billede for vores fine resultat. Vi havde (endnu) en fremragende fest med vores bus og chauffør.
Turen gik i dag mod Franz Joseph og den store gletsjer. I morgen har vi booket os på en helikopter tur op til gletsjeren, hvor vi skal vandre i tre timer. Det ser vi meget frem til.
- comments