Profile
Blog
Photos
Videos
Efter en lang tur i en super lækker bus, ankom vi til Krabi station. Herfra blev vi kørt til vores hostel, The orange Mansion, hvor vi blev indlogeret på et stort værelse med aircon, balkon, toilet og bruser… Alt for fint til os - så vi tog videre ned mod stranden dagen efter, hvor vi fandt en billig bungalow, Blue Ba You. (Under 100 m fra stranden.) Her valgte vi så at blive i tre nætter, hvilket vi ikke fortryder, da maden var fantastisk og personalet meget imødekommende, endvidere var der mange søde dyr på vores værelse. (Kakerlakker firben og desværre nogle knap så rare myg.) Efter første nat, stort set uden søvn, på grund af et tiltagende antal myggestik, investerede Jesper i et myggenet, som på kreativ vis blev arrangeret over sengen.
Fredag den 11. tog vi en long tail boat til Railay Beach, hvor dagen var afsat til rock climbing. Vi var begge skarpe til at klatre, og klarede begge to den svære rute "næsten" uden anstrengelser…… I løbet af dagen mødte vi en masse andre backpackere, bl.a. Luke fra Australien, Martha fra Polen,Italieneren Sergio fra Tyskland, og David fra Skotland. - Efter dagens session, aftalte Luke, David og os, at vi skulle prøve deep water soloing den følgende dag. (Deep water soloing er rock climbing uden sikring over vand.)
Om aftenen tog vi på "Chang bar" i Ao Nang, for at møde nogle englændere, vi havde snakket med i7-eleven dagen før. Englænderne Hannah og Jenny havde taget nogle af deres venner med og vi var en samling af danskere, englændere, nordmænd og walisere. Det norske par havde ikke lang tid tilbage af deres rejse og de havde masser af penge endnu så det blev praktisk talt gratis øl vi drak - lækkert! Vi sluttede aftenen/natten på "The Irish Rover" og drog tilbage til vores hostel nogenlunde tidligt for vi skulle tidligt op til Deep Water Soloing dagen efter.
Efter en god nats søvn uden forstyrrelser (Jespers kreative myggenets opsætning fungerede til ug!) stod vi op for at komme i gang med dagens program. Da vi ankom til Railay igen blev vi smidt op på en stor speedbåd som vi skulle tilbringe dagen på. Der var mange mennesker med og vi hyggede os gevaldigt. Der var to klippesider vi skulle klatre på: The Playdium og Spiderman Wall. Efter at have fundet nogle klatresko, der passede nogenlunde, hoppede vi i vandet og svømmede hen til rebstigen som skulle hjælpe os de første meter op men så var vi også på egen hånd. Det var fedt at klatre uden reb men klipperne blev hurtigt våde så man skulle være sikker i sin sag hvis man skulle op! Det var dog ikke så farligt at ikke kunne komme 8 meter op og lave et cliffdive derfra. Jesper viste skills og lavede en molberg - og der faldt da også en klapsalve af fra de andre! Efter lidt mad og drikke tog vi videre til næste klippeside, hvor vi kunne komme endnu længere op. Selve klatredelen var ikke så slem da vi begge var ret habile efterhånden men Niclas tog sin tid inden han hoppede ned igen. De 14 meter ned var lidt højere en han regnede med men ned kom han da! Jesper viste igen overskud og lavede en dobbelt salto med halvskrue og folk gik amok igen - han landede lidt skævt og fra den hø jde kan det mærkes hvis man ikke lander perfekt… Efter en god dag med nogle sjove mennesker, lidt skiftende vejr og fed klatring + cliffdiving blev vi sejlet ind til Railay Beach igen, og vi satte os ved en bar ved stranden sammen med Luke og David og drak nogle øl. Vi aftalte at gå ud om aftenen og drikke nogle flere! Dejlig aften!
Vi kan klart anbefale at prøve rock climbing for det var virkeligt fedt. Det er anden følelse at tage fat i en klippe end at befamle en klatrevæg!
Tredje dagen i Ao Nang blev igen brugt på en båd men denne gang var det for at komme rundt og se forskellige øer og strande. Vejret var varmt med meget sol så solcremen blev smurt på som smør på rundstykker hos bageren - vores rygge og næser var godt røde efter en lille tur på stranden første dag i Ao Nang.. Første stop på turen var Maya Beach hvor noget af filmen "The Beach" blev optaget. Det var en stor oplevelse at se den hvide strand med blåt vand men der var for mange turister til at vi kunne nyde det i fulde drag. Efter lidt snorkling sejlede vi videre til flere flotte områder (kan sgu ikke lige huske hvilke, men tjek billederne) og vi spiste middagsbuffet på Koh Phi Phi. Dagen var ret afslappende og når vi ikke så på flotte naturområder med smukt klart vand snorklede vi rundt og så på fisk. Alt i alt en dag med lavt blus og det trængte vi til efter flere dage med for lidt søvn og meget aktivitet. Vi kunne lige nå solnedgangen fra vores lokale strand, og mens Jesper slappede af i bruseren og fik vasket alt saltvandet af gik Niclas ned og tog en masse billederne af solnedgangen. Resten af aftenen gik med afslapning, pakning, aftensmad og hygge!
I skrivende stund sidder vi i en mini-bus på vej til Chumpon hvor vi skal med færge til Koh Tao. Jesper skal forsørge at erhverve sig et PADI dykker certifikat, det bliver ingen sag, og Niclas skal slappe af.
Vi ved ikke hvornår næste update bliver da men der burde være nok læsning og nok billeder til at holde jer ved ilden en uges tid! Kys og kram Jesper og Niclas aka Mr.3-2-1 og Mr.Turtle
- comments