Profile
Blog
Photos
Videos
3/2-13
Bangkok!!!
Foerst og fremmest: Saa har vi det for vildt!!
Kl. 12.00 Loerdag middag lander vi, efter mange timer i fly og ventetid i Dubai, i Bangkok og blev ramt af varmen. Vi blev hentet og koert til vores Guest House, som ligger midt i byen. Vi bor paa i et dormroom, saa vi moeder hele tiden en masse andre backpackere.
Loerdag aften spiste vi Thai og tog en tuk-tuk til Khao San Road. hvor vi fejrede vores foerste aften med drinks, spisning af ulaekre insekter, gadesaelgere og masser af Thailandsk stemning (Chang oel er for laekkert og koster ikke en roed reje) Der var fyldt med smaa butikker, massage steder, barer og lign. Et rigtig backpacker sted!
De 6 andre vi rejser med, er super soede og vi har allerede nu oplevet en masse fede ting sammen :-)
I dag soendag startede vi dagen ud med morgenmad paa vores Guest House. Dernaest tog vi Sky-Tain, som er et tog der koerer over byen, hen til et stort shoppingcenter med indendoeres marked (MBK). Herefter tog vi en tuk-tuk ud til den store flod, som loeber gennem Bangkok. Der fik vi vores egen lille private autentiske thailandske baad og chaffoer, som sejlede os hele vejen ned ad floden. Paa turen fik man rigtig oplevet de store kontraster i Bangkok. Slum blandet med Hilton-agtige hoteller. Paa vejen var vi inde og se et smukt buddistisk tempel (Temple of Down), hvor vi blev daekket til med toerklaeder og tog en utrolig stejl og lang trappe hoejt op til toppen af templet. Derefter gik turen hjemad mod New Road, hvor vi var til et intromoede med en dansk guide, der gav gode raad om hvilke ting som skal opleves i Thailand.
Bangkok er fedt og vaaaaarmt, men solen kommer ikke rigtig frem pga. smog og forurening.
I morgen tager vi paa trekking i Umphang (Nord Thailand), hvor vi skal vandre i junglen med lokale guider, ride paa elefanter, sejle paa toemmerflaade, se verdens stoerste vandfald og meget meget mere. Vi glaeder og helt vildt :-)
Vi haaber at i alle har det dejligt hjemme i DK!
Vi blogger nok foerst igen efter Umphang (6 dages tur), hvor vi helt sikkert har en masse at fortaelle.
A/S
Ps. Vi forsoegte med billeder, men computeren var simpelthen for langsom... Vi haaber det lykkes naeste gang!
- comments


