Profile
Blog
Photos
Videos
Loerdag den 27. Juni 2009
Idag ankom vi til Beijing ca. kl. 10.00. Turen herned gik rigtig godt. Da vi ankom til Beijing stod der en soed mand som tog imod os og koerte os ud til vores Hotel. Allerede her var vores foerste moede med en helt ny kultur og en helt anderledes verden. Folk koerte meget hektisk og dyttede af hinanden konstant. Men vi kom ud til vores hotel, et fint hotel med et lille dobbeltvaerelse. Derefter tog vi en cykel taxa til silke markedet. Et fedt sted. Flere etagers shopping center, en etage med sko, en anden med toej og en tredje kun med tasker, baelter osv. Her gik vi et par timer, hvorefter vi vendte hjem mod hotellet igen. Vi var traette og folk paa markedet raabte hele tiden til os " Do you like?", "What color do you like?", lidt haard start, saa vi vendte hurtigt hjem igen. Men dog alligevel med et par poser i haanden paa vej hjem.
Soendag den 28. Juni 2009
Idag blev vi hentet af en guide kl. 7.30, da vi aftenen inden havde koebt en udflugt. Det viste sig at vi var de eneste der skulle med paa turen, saa vi havde guiden helt for os selv. som hun kaldte det "to day you are like VIP".
Foerst koerte vi ud til et sted, hvor vi saa hvordan man lavede krukker helt fra bunden. Derefter koerte vi ud til nogle Ming Tombs, som var utroligt flotte. Derefter koerte vi til en fabrik, hvor vi saa hvordan man fra bunden lavede jade sten om til smykker, krukker og alverdens ting. Efter besoeget paa jade fabrikken var det tid til frokost. Vi kom ind paa en restaurant, hvor der var proppet med mennesker, men da vi var VIP fordi vores guide havde kontakter OVER ALT, kom vi ind i et side lokale for os selv. Vi blev placeret ved et bord for os selv, vores guide og chauffoeren satte sig ved et andet bord lidt vaek fra os, de maatte aabenbart ikke sidde sammen med os naar det er dem der betaler. Midt i maden kommer der pludselig en masse larm fra side lokalet. Det viste sig at vaere et bryllup der blev holdt, saa vi var til glo bryllup. Det var meget spaende og saerdeles anderledes end det vi forbinder med et bryllup i DK.
Efter frokost var vi klar til at koere videre mod den kinesiske mur. En ca. 6000 kilometer lang mur. Muren snor sig gennem bjerglandskabet, bestigerv bjergtinder og krydser vandloeb. Paa dens ryg er der plads til, at 5-spands hestevogne kan koere fra vagttaarn til vagttaarn. De foerste mure blev opfoert i 400-tallet f.kr. og arbejdet med den kinesiske mur har staaet paa i over 2000 aar. Det var en fantastisk oplevelse. Det var en haard tur da vi havde 40 grader og det stort set gik 75 grader opad hele vejen.
Efter besoeget paa den kinesiske mur koerte vi videre til Silk City, hvor vi saa hvordan man fremstiller silke helt fra bunden af. Efter Silk City koerte vi videre til et fint hus, hvor vi var til te selskab. Det var meget specvielt. Vi sad o et hyggeligt rum, hvor der kom en kinesisk dame som blandede te til os. Vi smagte 5 forskellige, den ene var god for helbredet og fik en til at se yngre ud. En anden var god for oejnene og en tredje fik en til at tabe sig. Ja det var foerste gang vi havde hoert at te naermest var som mirakel vand.
Efter en 9 timers guidet tur, var vi traette og vendte snuden mod hotellet igen.
Mandag den 29. Juni 2009
Dagen startede med at vi flyttede fra vores hotel og over til et hostel som laa ca. 5 meter henne af gaden. Da dette var et meget billigere sted at bo, men dog ogsaa noget mere primitivt.
Derefter tog vi en taxa ud til den forbudte by. Den himmelske freds plads er der foerste man moeder ved den forbudte by. Under Maos ledelse blev pladsen i 1958 kraftigt udvidet til de nuvaerende 40 ha, som goer den til verdens stoerste plads. Da Mao doede i 1976, samledes der op imod en million menesker paa pladsen for at vise ham den sidse respekt. Idag er den 34 meter hoeje port blevet et symbol for det revolutionaere Kina. Den Himmelske Freds Port blev bygget i 1417 under Ming-dynastiet og restaureret i 1651. Bygningen blev brugt som en slags podium, hvorfra man kunne tale til store forsamlinger. Et utrolig smukt sted, med en helt fantastisk og spaende historie bag sig. Her blev brugt et par timer og taget en masse billeder.
Herefter tog vi subwayen til en station, hvorfra vi skulle tage en bus ud til sommer paladset, foerst kunne vi ikke finde bussen, saa vi besluttede os for at tage en taxi derud. Men der var ikke saa meget som en taxi chauffoer der forstod engelsk. De forstod ikke engang det vi havde faaet skrevet paa kinesisk. hmm.. Dette tog lidt pusten af os, saa vi besluttede os for at spise frokost og hvile benene lidt. Derefter ville vi tage hjem, men paa vej over til subwayen saa vi en kvindelig taxi xhauffoer (den foerste kvindelige vi har set). Saa vi taenkte vi ville proeve at spoerge hende. ENDELIG en soed, venlig og forstaende kineser. Hun koerte os ud til sommerpaladset. En tur p[ 30 min. som kostede 15 danske kroner. Sommerpaladset var kelserinde Cixis paladser. Det blev det sidste helt store byggeprojekt sat i gang af Quing-synastiet. Byggeriet blev sat igang i 1888 og det stod faerdigt i 1895. Sommerpaladset er inddelt i tre sektioner. I den foerste skulle kejseren ordne rigets affaerer. I den anden skulle kejseren bo. Og den tredje skulle vaere til "Evig fryd og inspiration". Sommerpaladset var det smukkeste vi havde set indtil da. Flot natur og en kaempe soe i midten med nogle hyggelige baade. Vi betalte 10 yann (8 DKK) for en tur i en baad. S[ tingene er virkelig billige her. ( vi bliver helt naerige)/ Det var en rigtig god tur til sommerpaladset. Der var saa smukt saa vi fik en masse energi af at vaere der. Derefter tog vi en bus tilbage til stationen. En bus tur paa en time for 1 yann (0,80 DKK) BILLIGT, BILLIGT. Efter den lange og propfyldte bus tur tog vi subwayen tilbage til hotellet. en god og land dag, som sluttede med traette ben og sure foedder.
tirsdag den 30. Juni 2009
Dagen startede kl. 5.15 da vi ville tage ud til Himlens Tempel Park. Himlens Tempel Park rummer noget af det ypperste inden for kinesisk arkitektur. Vi ankom til parken kl. 6.20 hvor parken allerede var fyldt med kinesere der lavede morgengymnastik, dansede, lavede taichi og en masse andet. Det var et sjovt og meget specielt sted. Lidt ligesom et motions center i DK, bare udendoers og kaempe, kaempe stort. Kl. 8 aabnede indgangen til templet. Dette tempel blev bygget omkring aar 1420. Templet er inddelt i tre sektioner. A. Templet for Boen og god hoest. B. Den kelserlige himmelhvaelving og C. Det runde alter. Foerst mediterede kejseren i " den kelserlige Himmelhvaelving", dernaest overnattede han i "Templet for boen og god hoest", hvor han fastede og bad natten lang. N;ste morgen- paa aarets korteste dag - gik han tilbage til " Den kejserlige himmelhvaelving" og fortsatte til " Det runde alter" for at bede om en god hoest. Der blev udfoert mange ritualer og ofringer med roegelse, bimlende klokker og rungende gonggonger. Alt skulle gaa rigtigt til for at sikre boenderne en god hoest. Dermed kunne "himlens soen" bevise, at han stadig havde "forbindelserne" iorden.
Derefter tog vi paa Hongqiao Pearl marked, hvor vi hyggede os et par timer. Resten af dagen skal gaa med at finde ud af lidt praktiske oplysninger, da vi imorgen (onsdag) aften kl. 21.36 drager videre mod Xi'an. En tog tur paa ca. 12 timer.
- comments