Profile
Blog
Photos
Videos
Det er altså ikke det samme i regnvejr!
Fulstændig som ventet bød Krakow mig velkommen med en spand vand i hovedet. Jeg havde heldigvis bestilt kørsel fra lufthavnen, så jeg blev kørt lige til døren på B&B Kolory, som ligger midt i det gamle jødiske kvarter Kazimierz. Kolory er ikke luksus på nogen måde, men her er rent og pænt (Maud kom lige op i mig), og det er udmærket til prisen, som er 800 kr. for tre overnatninger, inkl. morgenmad og trådløst internet (som ikke kan spises!).
Det er altså ikke det samme, når det er regnvejr. Det er ikke med den samme entusiasme, at man begiver sig ud for at opleve en by. Men da vejrudsigten ikke lover bedre vejr de kommende dage, kunne jeg lige så godt kaste mig ud i det med paraplyen inden for rækkevidde, og snart slået ud. Først skulle jeg lige finde lidt frokost, og det blev til en durumrulle, som på ingen måde smagte af durum eller det, det i øvrigt var meningen, den skulle smage af. Den smagte mest af brød med Thousand Island dressing.
Jeg befandt mig nu i Stare Miasto, som betyder den gamle by. Jeg fik egentlig ikke udforsket den så meget - det må blive en anden regnvejrsdag - men jeg besøgte Mariakirken, som var velbesøgt af polakker sådan en skærtorsdag. Den var fin at se og et kærkomment ly for regnen. Egentlig var mange butikker åbne i dag, hvilket var overraskende sådan en helligdag.
Derfra gik jeg ned til floden Wisla, til Wawel, som er et højtbeliggende slot, hvor de polske konger residerede i 500 år. Ligesom borgene i Prag, Budapest og Bratislava er der ikke bare et slot, men også en kirke og mange andre bygninger. Man skal købe særskilt billet til hver enkelt ting, hvilket er lidt noget bøvl, synes jeg, specielt fordi billetterne er til bestemte tidspunkter.
Efter en lille eftermiddagslur, hvor jeg samtidig kunne tørre, trak jeg i det pæne tøj og tog en taxa, nu i tørvejr, tilbage til Stare Miasto, hvor jeg havde bestilt bord. Jeg plejer ikke så meget at spise fint, når jeg rejser, men nu havde jeg fået anbefalet nogle gode restauranter af min gode kollega Iwona fra Katowice, så jeg excellerede i italiensk på La Campana, som er en Michelin-anbefalet restaurant. Og det var virkelig et himmerigsmåltid. Først bruschetta, som jeg er vild med, så en grillet bøf med jordbær, rucola og balsamico, og til sidst panna cotta med hindbærcoulis og en dobbelt espresso. Mums, det var lækkert, og egentlig var jeg slet ikke forspist, da portionerne var afmålte. Alt dette fik jeg til, hvad der svarer til ca. 188 kr, inkl. en stor flaske brusevand. Et fund til prisen!
Restauranten lå i gåafstand til Filharmonien, hvor jeg skulle høre et oratorium af Scarlatti, også italiensk, opført af en italiensk gæstetrup. Så det blev virkelig italiensk aften i Polen! Oratoriet var fint, omend min sidemand sov under næsten hele fremførelsen, ovenikøbet med tung vejrtrækning. Men det kan selvfølgelig være, at han led af narkolepsi.....
Og sådan endte min første dag i Krakow. Jeg er spændt på at se, hvilken regnvejrsdag jeg får i morgen!
- comments
mor og far Tak for den rapport - også her har vi regnvejr, dog ikke så voldsomt (endnu da). Forhåbentlig får du bedre vejr i dag! Kh mor og far