Profile
Blog
Photos
Videos
09-02-14
Så har vi fået danset salsa. Det var en god første træning :)
Vores dag startede kl 8, med en morgenmad der bestod en mango - lækkert! Vi tog en bus ind til byen. Vi havde vi 10 sekunder til at komme ind i bussen, den var allerede lidt fyldt, så jeg blev skubbet ind i den, da jeg var den sidste der kom ind i bussen. Det var en oplevelse og stå så tæt. Så kom vi i byen og det var nogle rigtig flotte gader, ligesom jeg har forestillet mig! Den første kirke vi kom ind i blev vi alle velsignet. I katolske kirke må man ikke bære hat, men man må gerne have korte shorts og toppe på. Indtil vi kom til den næste kirke, gik vi et stykke. Der fik vi nogle af deres nødder og bønner, som de havde ristet i forskellige søde sager, de smagte rigtig godt. Da vi kom hen til den anden kirke fik vi fortalt at alt deres udsmykningen som lignede guld, var i ægte guld og sådan var det i alle kirker, altså selvfølgelig var det træ, men udenom var det ægte guld. Der inde blev vi kaldt for "gringo" som betyder hvide turister :) - det kommer vi nok til at høre nogle gange.
Den tredje kirke vi var inde i, var så kæmpe stor der var 300 trappetrin til den øverste etage, og med nogle små tåre og rystende ben nåede hele gruppen til top. Det var det hele værd! Udsigten var hele Ecuador + de smukke bjerge. Der var 4 vulkaner rundt om os, dem kunne vi dog ikke se. Vi fik af vide at den ene vulkan gik i udbrud for 10-20 år siden. Vores guide veronica var der imens den var i udbrud, og hun fortalte, at de var "indespærret" i 2 uger, fordi det regnede med aske, og de skulle bære masker.
Skulpturerne på kirken var dyrerne fra galapagos ørerne, og derfor mindede kirken lidt om den store kirke de har i Nortre Dam.
Da vi kom helt ned, havde vi bestilt en privat bus til os, 20 mennesker, sådan så det var nemmer at kom er frem til ækvators midtpunkt / linje. Vi kunne heldigvis åbne vindruerne, ellers ville vi da havde fået et hedeslag.
Da vi kom frem blev vi delt op i to grupper, vi fik en mand der skulle være vore guide. Det første han viste os, var 3 udstoppet fugleedderkobber og 3 udstoppet slanger, ( som vi kommer til at møde i junglen) hvor to af dem var skåret op. Han fortalte at den ene slange der hang på væggen var 7 meter, og den var kun halv så stor som den oprindelig kunne blive. Vi gik der efter videre til et bambus hus hvor der var en indianer mand lavet i plastik. Han havde store huller i ørerne, da nu større hullerne i øerne var, nu større betydning havde de i gruppen. Han havde en snor omkring hans under liv, sådan så den ikke var i vejen når de løb. - den snor var det eneste "tøj" han havde på. - sådan nogle indianer skal vi møde når vi skal ud i junglen om 10 dage.
Vi gik derefter videre til en efterligning af en grav. De putter kroppen ned i en krukke som de skal være i indtil de får deres nye liv, derfor er der også mange gaver nede i graven.
Så kommer det spændende, vi står med den ene fod i syd og den anden i nord. VI ER PÅ LIJEN AF ÆKVATOR, og derfor kan man balancer et æg på et søm, man kan lade lade vadet falde ned i vasken uden det snore rundt, hvis man rykker baljen mod nord drejede den den ene vej, og hvis man rykker baljen imod syd drejede vandet den anden vej når det bliver skyllet ud. Når man går direkte på linjen, er det svært at gå, da den ene fod er trukket imod syd og den anden imod nord.
Derefter kom vi ind i oprindeligt hus, som var omkring 300 år gammelt. Det var en dame der havde startet dette sted med at lave en te bar, og derefter blev det til et museum. Taget var sort på grund af asken, da der var blevet lavet mad inde i huset. Huset var lavet af dyre lort og strå. Det var godt vedligeholdt :)
Derefter så vi en mand der dansede og en dame der lave garn ud af uld.
Nu er vi færdig for idag og tog vi bussen hjem og havde aften fri. I morgen skal vi have vores spansk undervisning, og ved en eftermiddagstid møder vi vores familier som vi skal bo ved en uge :)
- comments