Profile
Blog
Photos
Videos
Jep... Surfers Paradise. What a place? Oeeeh, vi sover paa en campingplads nogenlunde i midten af byen med hoejhus-hoteller, der skyder op hele vejen rundt om. Det er helt vildt. Hele kyststraekningen her hedder "Gold Coast" og er kilometervis af kyst pakket med hoejhuse, hoteller, tennisbaner, pools, barer, butikker, restautanter....turister.. Ja, lidt af et helvede egentlig, men en oplevelse! Event-paradis. Club-crawl, 24 timers-McD, sightseeing-busser forklaedt som aender, surfere i hobetal og masser af shopping. Alt fra skod til Gucci.
Vi glemte at fortaelle, at i gaar blev vi stoppet af politiet i et rutinetjek, hvor Nanna skulle vise koerekort og puste i alkometer. Trods lakrids i alle taender, gik Dorit, Simone og Nanna igennem. Her til morgen skulle vi saa saette kursen mod Surfers Paradise, og saa var Dorit flad. Helt flad. Host host host. Og saa taenker I sikkert: "Dumme piger har haft lys taendt, bla bla.." ;) men nej, en lampe, der var i stykker, havde trukket stroemmen uden at lyse, foej. Heldigvis kom fire staerke faedre fra campingpladsen til hjaelp, vi skubbede bagpaa, og Dorit satte igang. Vi stoppede ikke lige de foerste par timer efter..... Nu er vi godt fremme, og Mitsubishien koerer.
Her er vaaaarmt, 28 grader og ret solrigt. Efter hvad vi fornemmer er der faerre myg! I morgen bliver endnu en stranddag (krydser fingre for ordentlig sol og ikke kun lummerhed), og saa regner vi med en bytur i morgen aften for foerste gang siden Sydney.
Lige med billedet af papegoejerne; altsaa de flyver bare rundt saadan. Kigger man op i traeerne, saa sidder der papegoejer og galer ned til een. Og i dag loeb der en kaempe leguan paa stoerrelse med en lille kat forbi Dorit paa campingpladsen.
- comments